Trumf v rukávu

20. 6. 2019, autor: Honza Kořenek

Pamatuji si na dobu, kdy jsem si připravoval svá lovná místa s velkým množstvím krmení. Bylo to v době, kdy na vodě nikdo tolik krmení nepoužíval a tato taktika mi fungovala opravdu velmi dobře. Znám řadu rybářů, velmi úspěšných rybářů, kteří se zaměřují na velké krmné kampaně. Jsem ale přesvědčený, že časem na některých vodách důvěra kaprů v předkládané velké množství krmení začne klesat, protože si zmiňované množství spojí s blížícím se nebezpečím v podobě svého ulovení.

To platí samozřejmě především tehdy, pokud nejste jediným rybářem na dané vodě. Je dobré mít přehled o množství krmení, které v okolí vašeho lovného místa dopadá do vody, obzvlášť v dnešní době, kdy množství rybářů na březích oblíbených jezer a řek rok od roku stoupá. S tím dochází také k obrovskému nárůstu množství krmení vhozeného do vody. Nejde si nevšimnout, že všichni krmí podobným způsobem a množstvím na stejných místech. A právě tehdy mě napadlo, že okolo pravidelně krmených ploch se pohybují velké, zkušené ryby, které mají rády klid, a zvuk dopadajícího krmení je spíše vyplaší.

Začal jsem lovit s velkými nástrahami, umístěnými nenápadně za plochou s malým množstvím rozprostřené návnady. Pokud ryby najdete, nepotřebujete dlouhé výpravy a kvanta krmení k tomu, abyste dokázali zvědavé kapry přesvědčit k tomu, aby sebrali vámi předloženou nástrahu. V následujících řádcích vám popíši, že způsob, pro který jsem se rozhodl a vytrval u něj, mi pomohl dostat do sítě podběráku několik ryb, po kterých jsem toužil.

00185-mala1-1-nahled.jpgZe začátku jsem používal velké množství krmení

00185-mala2-5-nahled.jpgSamostatná nástraha, můj trumf v rukávu

Změna taktiky přináší obra

V říjnu minulého roku jsem prožil dalších, pár, nezapomenutelných dnů na břehu velkého jezera. Vzhledem k ochlazující se vodě, ideální předpovědi počasí (vítr, chladno a dešťové přeháňky) a minimálnímu tlaku ze strany rybářů, jsem zvolil místo s hloubkou okolo 10 m, které bývá téměř permanentně obsazené. Vybrané místo jsem nakrmil cca 3 kg směsí pelet a boilies. Do prostoru za nakrmenou plochu jsem poté nasměroval oba pruty, kdy na obou jsem měl po jedné kuličce 24 mm boilies. První a druhý den jsem se záběru nedočkal. Lovné místo jsem dokrmil a čekal jsem, až kapři na mé místo najedou. Během rozhovoru s kolegy sedícími opodál jsem zjistil, že mají každý den jeden záběr v ranních hodinách. Na mém místě se bohužel stále nic nedělo. Další den jsem změnil strategii a místo jsem přestal krmit. Zároveň jsem nechal pruty bez přehazování celý den ve vodě. Chtěl jsem na svém místě vytvořit naprostý klid, tak aby ryby přestaly být ostražité a nerušil je žádný hluk. Druhý večer s „klidovým režimem“ dostávám razantní záběr na prut nastražený se samostatnou 24 mm koulí přesně na stejném místě, jako předchozí dny. Ryba po záseku jezdila ze strany na stranu. Zhruba po 15 minutách jsem ji měl pod první hranou několik desítek metrů od břehu. Zde přichází druhá část souboje. Mohutné víry a pomalý tah ryby u dna napovídají, že se jedná o kapra z kategorie 15+ kg. Po dalších 10 min se ryba pokládá na bok a já ho navádím na první pokus do podběráku. To už tuším, že váha ryby překročila 20 kg hranici. Velkého šupináče zavěšuji na váhu a po odečtení saku se váha zastavuje těsně pod hranicí 22 kg. Jsem spíše překvapen, než abych se radoval. Je to zatím můj největší kapr v ČR! Náhoda? Nebo jen tento kapr přestal být ostražitý a sebral samostatnou nástrahu? Bylo na čase zkusit tuhle taktiku i na další výpravě.

00185-velka-2.jpgZměna taktiky přinesla obra

00185-velka-3.jpgMnožství krmení, které používám na menších vodách

Jarní zkouška

Se začátkem následující sezóny přišel další okamžik ke zkoušce samostatné nástrahy. Koncem dubna jsem se vypravil na třídenní lov na vodu, kterou pravidelně navštěvuji, ve snaze ulovit zde před třením některého z místních obřích kaprů.  Mé předchozí vycházky v průběhu dubna byly spíše neúspěšné, a tak jsem se na tuto minivýpravu opravdu těšil. Podrobně jsem předem sledoval předpověď počasí a vzhledem k silnému východnímu větru, který měl před mým příjezdem, a také v průběhu mého lovu, foukat směrem do mělké zátoky. Mé kroky směřovaly právě proto do těchto míst. Vodu mám zmapovanou z předchozích let, takže volba míst pro mé nástrahy byla jasná. Jeden prut jsem umístil před velké oko v rákosí a druhý až na úplný konec zátoky, kam bylo větrem nafoukáno vše, co plavalo na vodní hladině a ryby zde mohly nerušeně hodovat. Na obou prutech jsem vsadil na maximální velikost návnad, abych se vyhnul záběrům kaprů nechtěných velikostí. Ke každému prutu jsem kobrou naházel asi 50 kusů mixu boilies. Prvních 24 hodin se na místech, kde jsem měl umístěny pruty, nic nedělo, ale stále jsem věřil, že volba místa byla vzhledem k ročnímu období a silnému východnímu větru, který foukal do zátoky, správná. Ryby se na mých místech vůbec neukazovaly a pak to bez jakéhokoliv varování přišlo! V pravidelných intervalech jsem odlovil několik krásných kaprů a všechny na jeden prut. Druhý prut stále mlčel. Opět jsem se rozhodl tento prut nepřehazovat, přestal jsem konec zátoky také krmit a následující den v pravé poledne, jsem na něj zdolal největší rybu své jarní minivýpravy - starého známého lysce s váhou přes 22kg, který se nechal zlákat boilies Criticals 24mm.

00185-velka-6.jpgDůvěra v samostatnou nástrahu se vyplatila - můj rekordní šupináč

00185-velka-7.jpgVystačím s malým množstvím krmení

Důvěra se vyplácí

Také v dalším průběhu sezóny jsem využíval taktiku vycházející především ze zvědavosti kaprů, a samostatné nástrahy umístěné v místech, kde na ni prostě museli narazit. Strategie, kterou jsem zvolil, nepřináší velké množství záběrů, na druhou stranu se však zvyšuje naše šance na ulovení velkého zkušeného kapra. To se mi potvrdilo během letní výpravy, kdy jsem se po ulovení několika menších kaprů rozhodl posunout samostatnou nástrahu v podobě 24 mm přibližně 20 m od krmného místa. Záběry kaprů nechtěných velikostí ustaly a na konec výpravy, na prut umístěný v této klidové zóně, zabral největší kapr. Velký letní lysec s váhou přes magickou hranici 20 kg!

Pomyslnou třešničkou na dortu pak byla má letošní podzimní výprava, na které jsem se řídil stejnou taktikou a svá lovná místa jsem nakrmil pouze první den. Hned večer jsem zdolal dva kapry střední velikosti. Další krmení jsem do vody již neházel i s ohledem na to, jak masivně krmili rybáři sedící opodál. Samozřejmě bez úspěchu. Já od druhého dne lovil pouze se samostatnou nástrahou (24 mm boilies) umístěnou daleko za linií, kam dopadalo krmení a nástrahy ostatních a čtvrtý den výpravy jsem se v ranních hodinách dočkal odměny v podobě obrovského šupináče, který se stal mým osobním rekordem ze svazových vod u nás.

00185-velka-4.jpgPřes 22 kg vážící lysec, který neodolal samostatné nástraze

00185-velka-8.jpgVelký letní kapr podlehl nastražené pasti

Závěr

Samozřejmě, že ne vždy je snadné dosáhnout svého cíle. V případě samostatné nástrahy jsem však kaprům nedal na výběr. Musím přiznat, že zpočátku jsem měl smíšené pocity z toho, předložit kaprům samostatné sousto bez toho, aniž bych okolo rozházel spoustu návnad, jako to dělají ostatní. Dnes však již považuji svůj přístup za můj trumf v rukávu, zvláště když vidím, jaké množství krmení dokáží okolní rybáři spotřebovat, bez toho, aniž by se ozval některý z jejich signalizátorů. Vím, že pokud narazí na moji samostatnou nástrahu některý z velkých opatrných kaprů, který se pohybuje v okolí, bude to pro mne znamenat další výjimečnou rybu na mém kontě.

Za Nikl tým - Honza Kořenek