Konec tření na Bledu - 31. 8. 2019

Dalo by se říct, že již tradičně, vyrážím ve stejný termín v létě na Bled. Takže je jasné, že jsem měl předem zvolenou strategii a věděl jsem kam si chci sednout, jenže letošek byl trochu jiný a tím myslím hodně jiný. Informace o tom jak to tam jde jsou každý léto stejný, není to žádná hitparáda, ale něco se chytit dá. To mi stačí, protože už vím do čeho jdu a také věřím, že umím vytěžit maximum. Jediné co mě hodně znepokojovalo, byla extrémně stoupající teplota vody, kterou jsem snad měsíc dopředu pečlivě sledovat na internetu. Díky poloze Bledu a odkud tam voda teče jsem v tuto dobu nikdy takto teplou vodu nezažil. Každoročně touto dobou ryby ještě nebyly vytřené a chytali se krásně narvané jikrnačky, ale voda měla třeba i o 5 stupňů méně. Někde vzádu v hlavě jsem si říkal, že se budou třít, ale nějak jsem si to nechtěl připustit.

01504-velka-20190712_210041.jpg

01504-velka-img_e0851.jpg

Bohužel po příjezdu a při první procházce okolo jezera, kde jsme pozorovali spousty velikých kaprů u břehu a povídali si s rybáři, které známe nebo se kterými jsme se tam v minulosti již potkali nebyli informace vcelku nijak pozitivní. Ale o tření nikdo nic tak jsem si říkal, to půjde. Bohužel druhý den ráno během přesunu z kempu na místo už bylo vše jasné. Není jich moc, ale pár ryb se tře. Otázka zněla, je to začátek nebo konec.

Ráno se již tradičně nic nedělo a přes den jsme průběžně krmili. A večer při stmívání první kontakt, opravdu nenápadný záběr, kdy mi to jen jednou píplo a při pozorování špičky jsem zjistil, že ryba tam stále je. Moje oblíbená Criticalska Kill Krilla na jemné montáži z 15lb flourocarbonu Clearwater s háčkem Centurion o velikosti 6 opět předvedla co umí a já si po celkem náročném zdolávání podebírám krásnou rybu. Obřího lysce, který nás utvrdil v naší domněnce, ryby jsou těšně po tření a mají naprosto prázdná břicha a nějaké se ještě třou. Avšak i přes tento „hendikep“ se ručička váhy zastavila na krásných rovných 24kg, famózní start říkal jsem si. Běhen vážení dostávám záběr na druhý prut a bohužel na konci sumec, tam jsme objevili náš největší problém letní výpravy na Bled. Vše bylo naprosto jinak než co jsem poznal v tomto termínu. Chvíli před koncem doby lovu kolega dostává na břeh dalšího krásného lysce s váhou lehce přes 20kg. První den dopadl víc než na jedničku.

01504-velka-img_e0859.jpg

01504-velka-img_e0889.jpg

Další dny jsme pokračovali v krmení, vázání nových montáží, protože vše musí být naprosto perfektní, bohužel lov nám extrémně znepříjemňovali sumci, kteří žrali naprosto vše co bylo ve vodě. A aby toho nebylo málo tak nám na krmák najeli menší kapři do cca 14kg, kteří možná ty sumce rozdráždili ještě víc. Co vám mam povídat, byl to masakr. Záběry, šílený jízdy, kdy nám ryby běžně odmotali klidně i 100m vlasce a na konci sumec a nebo naopak ryba šla k hladině, sice bojovala jak o život, ale byl tam menší kapr. I když mi nevadí tahat menší ryby tak kombinace sumců a menších kapříků to bylo něco co jsem na Bledu nečekal a musel nějak zareagovat. Pozměnil jsem krmení, protože první 2 dny jsem krmil spíš jemnějším krmením a plošně, protože jsem házel cca 90m daleko a s větrem jsem věděl, že nebude jednoduché se trefovat přesně. Proto jsem na další 2 dny změnil taktiku a krmil pouze boilie Kill Krill, 68 a Devill Krill a do toho trochu tygřím ořechem a spíš bodově. Bylo to náročnější a raději jsem vícekrát montáž přehodil aby ležela přesně tam kde chci než abych krmil plošně. Taktika se vyplatila a ačkoliv jsem už nedostal další rybu přes 20kg ani kolega ne tak poslední den jsem chytil krásného dlouhého šupíka a parádního lysce s váhama 18,5kg a 19,2kg. Po celou dobu jsem se držel výše zmiňovaných koulí a chytal pouze na criticalsky zalité příslušnýma esencema.

Výprava to byla extrémně náročná, málo spánku, šílený souboje se sumcema a vedro. Ale užili jsme si to naprosto a letos se sem opět vrátím a doufám, že mi ty vousáči tentokrát nebudou luxovat tolik moje krmné místo. Jsem rád, že jsem to zažil, protože jsem se nemohl spolehnout na svojí oblíbenou letní taktiku a musel změnit styl rybaření. To je přesně to, co bylo potřeba.

01504-velka-img_e0907.jpg

Za Nikl tým - Michal Savruk

Návrat na přehled zpráv od vody