Jaká délka boilie vlasu je ta správná?

#1115 12. 2. 2010

Karel: Dobrý den mám dotaz ohledně délky koncového vlasu dlouhá léta jsem se držel pravidla že má nástrah viset těsně pod obloučkem háčku ale najednou koukám že je všechno jinak,a tak by mě zajímalo jakou délku zvolit s ohledem na číslo háčku a velikost nástrahy aby to mělo ten správný efekt??Předem děkuji za odpověd.....s pozdravem Karel

Nikl Team

Dobrý den Karle,

délka boilie vlasu je dle nás jedním z klíčových faktorů, který výrazně ovlivňuje funkci koncové montáže. Dlouho jsme s délkou vlasu laborovali a došli jsme k jasnému závěru, že máme více úspěšně zdolaných kaprů, pokud použijeme delší boilie vlas.

Velice důležitým aspektem je také velikost háčku. Důležité je, aby malý háček nebyl příliš "schovaný" za nástrahou. Pokud použijete např. háček velikosti 6-8 a k němu nastražíte 24mm nástrahu těsně pod oblouček háčku, nebude tato sestava fungovat tak dobře, jako když necháte nástrahu houpat např. 1,5 - 2cm pod háčkem.

Poslední sezony se snažíme používat menší háčky, na které máme za předpokladu správně sestrojené montáže většinou více úspěchů. Aby jsme zajistili správnou funkci háčku, používáme tedy větší rozestup mezi nástrahou a obloučkem háčku.

Pokud máme paušalizovat, nejčastěji používáme vzdálenost nástrahy od háčku v rozmezí 1,5 - 3cm, kdy jsme v určitých případech zaznamenali perfektní výsledky i s vlasem dlouhým 5-10cm. Velice však záleží na konkrétních podmínkách a náladě kaprů.

Doporučujeme Vám vyzkoušet navázat dvě montáže - jednu tak, jak jste zvyklý (čili boilie těsně pod obloučkem) a druhou s delším vlasem. Sám v praxi budete moci porovnat úspěšnost obou montáží. Pokud budete mít někdy problém s vypínáním ryb, vzdálenost boilie od háčku je jednou z možností, jak tento jev účinně eliminovat.

Tato otázka je dle nás velice zajímavá, ale je velice těžké dobře odpovědět a rozebrat různé faktory a také uveřejnit výsledky našich testů. Proto se chystáme na toto téma napsat článek, který snad bude přínosem.

Přejeme hodně štěstí, Nikl team.

Návrat na přehled dotazů