Využití fluorocarbonu pro lov kaprů

#1363 13. 3. 2010

Jakub S.: Dobrý den,
můj dotaz se týká fluorocarbonů a Stiff combi linku.Nejprve tedy jestli byste mi prosím mohli poslat nějaké fotky montáží s combi linků a fuorocarbonů a chci se zeptat jestli je FC a Stiff combi link opravdu tak účinný na návazcích.Dále se chci zeptat na používání FC místo olověnky.Začnu takto abych byl pochopen,začnu od navijáku.Bude lepší když budu mít kmenový vlasec,pak šokovou šnůru a potom až zhruba 1 metr FC?Nebo je lepší kombinace kmenový vlasec a na něm rovnou navázáno pár metrů FC,co je lepší?Dále jaký je vhodný FC na použití místo olověnky?Prominte mi tak rozsáhlý dotaz,podotýkám,že jsem si dal práci a pročetl poradnu,ale nějak moc jsem si z toho nevzal.Takže prosím o odpověd.Už nepoužívám nic jiného než produkty Carp R us a Korda.A chtěl bych mít jasno ještě v ohledu FC,také bych rád nějaké ty fotečky,děkuji moc,Vaše produkty Carp R us jsou super.Jakub
Dotaz k produktu: Carp´R´Us Clearwater Shockleader 50lb, 20m

Nikl Team

Dobrý den Jakube,

pokud jste si, jak píšete, dal tu práci a pročetl poradnu a také produktové poradny u jednotlivých fluorocarbonových produktů CRU, jistě jste narazil na spoustu fotografií návazců z fluorocarbonu, takže není nutné, abychom vám je posílali. Chcete-li se mrknout na opravdu velkou řadu návazců z fluorocarbonu, doporučujeme projít si postupně náš loňský on-line přenos z naší letní výpravy na Cassien. Tam jsme hodně používali fluorocarbonové materiály a přímo ze břehu Cassienu jsme vkládali také fotky našich koncových udic.

Ohledně používání různých materiálů na poslední metry jako tzv. "šokové šňůry" asi takhle. Před několika lety byly pletené šňůry jakožto materiál pro poslední metry sestavy asi nejvíce používaným prostředkem.

V současnosti ale jednoznačně platí odklon od používání pletenek pro tento účel a jsou nahrazovány monofilními materiály. Pletená šňůra nevydrží takový oděr, jako kvalitní silná monofil, překvapivě snadno se uřeže a pro kapra je tedy značně nebezpečná. Jediným ospravedlnitelným případem k použití pletenky jako šokového návazce je silové nahazování do dálky, kdy je opravdu o něco lepší než monofil.

Čili v současnosti u specialistů na velké kapry zcela znatelně převládají silné monofilní materiály. Vydrží více, jsou nepoměrně levnější a pro rybu vlastně šetrnější.

Ohledně srovnání olověnka versus fluorocarbon. S dnešními možnostmi současných fluorocarbonů již začíná mít nástavec (řekněme poslední metr nad olovem) z kvalitního fc značně navch. Oděruvzdornost například fluorocarbonu Clearwater Shockleader je až neuvěřitelná a ve spojení s jeho pružností a absencí tvarové paměti ho dělá jedním z vůbec nejlepších materiálů pro tento účel, které lze v současné době použít.

Velmi zajímavou alternativou pro dokonalou prezentaci nástrahy je bezesporu také kmenový fluorocarbon Clearwater XT, který je vzhledem ke svému charakteru a vlastnostem přímo předurčený pro lov těch nejzkušenějších velkých kaprů v méně členitém terénu. V souvislosti s tímto produktem rozhodně doporučujeme projít si produktovou poradnu pod ním, kde jsme se v minulosti hodně dopodrobna zabývali jeho použitím.

Přejeme pěkný den!

Návrat na přehled dotazů