Jak si zachytat na Dešné?

#138 9. 7. 2009

Tomas: Příjemný dobrý den! Pročetl jsem si zde mnoho dotazů a chci Vám poděkovat za vstřícnost, se kterou se věnujete každému návštěvníkovi stránek. I já bych Vás rád poprosil o něco z Vašich moudrých rad. Chystáme se s přáteli na výpravu do Dešné u Jemnice (pokud jde o nevhodnou reklamu, prosím o editaci příspěvku). Rád bych, aby si i oni chytili větší rybu, zatím loví stylem houska-policajt-domů a většího kapra než 45cm mimo vánočních trhů neviděli. Sám jsem již několik větších ryb ulovil, ovšem na vodě, kterou jsem znal (nyní je již zavřená) a nyní se moc necítím na to, abych jim "ukázal" jak správně na TO. Rád bych se Vás tedy zeptal, jaký zvolit způsob lovu ? (máme značně omezený rozpočet, ovšem nějaké zásoby k dispozici) Co máme: neomezené množství kukuřičného a pšeničného šrotu, řepkového semínka a kukuřice v plechovce (fakt moc); asi 5kg velkých halibut pelet; 3kg mražené boilies - nahnilý krab - 16mm; k dispozici člun, starší echolot a tyčovou bójku. Něco málo můžeme dokoupit, ovšem bohužel nemáme prostředky na kilogramy boilie, dipů a dalších vychytávek za tisíce korun, byť věřím, že jsou téměř jistou zárukou gigantických úlovků a být jen na mě, bez váhání bych je ve svém fanatismu koupil ;) Je možné nějakým způsobem poradit, jak se k tomuto postavit, abychom měli i s touto "chudou" výbavou co nejlepší předpoklad k ulovení nějakého "macíka"? Jaká je podle Vašeho názoru optimální hloubka k lovu kapra? Pokud se nám nepodaří najít nějakou lavici, ať nelovíme na místě, kde to je o ničem (před lovem skočíme do člunu a projedeme to s echolotem, ať víme na čem jsme) Moc díky za radu, pokud nějakou lze vymyslet a mnoho úspěchů ve Vaší práci. Petrův zdar!

Nikl Team

Dobrý den Tomáši, rozumíme Vašemu dotazu. Vybavení jste podle všeho docela dobře, není potřeba se trápit s tím, že nemůžete investovat do špičkového krmení. Na Dešné jsme před několika lety v létě lovili také, takže zkusíme těžit z tehdejších zkušeností. Je to velmi oblíbená voda, která je hlavně v době prázdnin a dovolených vystavena opravdu enormnímu rybářskému tlaku. Když jsme zkoušeli počítat počet vlasců, které lemují břehy této lokality, zastavili jsme se tehdy snad na 150ti nahozených prutech. To je pro ryby opravdový stres. Tato voda je opravdu bohatě zarybněná, ale někdy může být trochu problém přesvědčit nervózní ryby k záběru. Tehdy se nám osvědčila naprosto jednoduchá věc – zkrátka vyvézt nástrahy do středu jezera mimo dosah ostatních rybářů. Všichni chytali ve stejné vzdálenosti do cca 120 metrů a ryby byly stažené za touto hranicí. Tímto způsobem jsme nakonec pár pěkných ryb nachytali. Z boilies nám tu fungovalo více příchutí – včetně Nahnilého kraba. Úplně nejlepší byl tehdy Enzym Liver v příchuti Scopex Oliheň. Pro lov větších ryb ale tehdy bylo nutné použít větší nástrahy – 24 až 30mm, protože menší kuličky nám atakovaly rychle menší ryby. Boilies v průměru 16mm není na léto to pravé ořechové… Vyzkoušejte klidně mraženky Ryba Scopex Oliheň nebo RRR Pepper Scopex Oliheň. Tyto typy boilies nejsou nijak drahé a pro tento účel se hodí skvěle. V případě, že ryby budou opravdu těžce nespolupracovat, vyzkoušejte obalit nástrahu v těstě RRR Scopex Oliheň. Tato finta zklame jen málokdy…

Z vnadících doplňků, které uvádíte bychom sáhli pravděpodobně jen po řepce. Ta je skvělá po celý rok a jen málokde zklame. Echolotem si jen orientačně sjeďte vodu před sebou, pokuste se najít spíše hlubší místa a do těchto oblastí jen s hrstí boilies vyvážejte svoje nástrahy. Není potřeba místo značit tyčovkou a nervózní ryby ještě více stresovat.

Přejeme hodně štěstí, užíjte si s kamarády příjemnou chytačku a dejte vědět, jak jste uspěli!

Pro zajímavost přikládáme pár opravdu archivních fotek z Lumírova chytání na Dešné :-))

00138_foto-171-lq.jpg
00138_foto-212-lq.jpg

00138_velky-sousto.jpg


Návrat na přehled dotazů