Jakou zvolit správnou taktiku pro vol v silně závadové vodě?

#1390 16. 3. 2010

Jan Bonczek: Dobrý den. 1.4. vyrážíme na 3 dny na jednu svazovou vodu 10 Ha. Tato nádrž je z části starý rybník a z té větší důlní propadlina. Je zde velký výskyt kaprů přes 20 kg kteří dalo by se říct berou na všechno jen je problém je vytáhnou protože jde převážně o zatopený les. Na celem revíru je ale pouze jedno místo na rybolov. Jakou techniku bys nám poradil aby jsme ryby k tomuto místu stáhli a potom jak je dostat na břeh?

Nikl Team

Dobrý den Jene.

Udělat v silně závadových vodách nebývá mnohdy až takový problém. Mnohem větším problémem je rybu následně úspěšně přivést do podběráku.

Je třeba mít stále na paměti fakt, že mnohem důležitější než udělat záběr pro nás musí vždy být bezpečnost kaprů. Proto je třeba nehrát na náhodu a vybrat pro lov takové místo, kde je velká pravděpodobnost kapra úspěšně zdolat a to i za předpokladu, že si na záěr budete muset nějakou dobu počkat a hlavně vynaložit mnohem větší úsilí.

Pokuste se tedy z Vašeho lovného místa lokalizovat všechny podvodní překážky, které máte před sebou. To Vám opravdu výrazně zvýší úspěšnost lovu. Následně si vyberte samotné lovné místo tak, aby mezi Vámi a lovným místem ve vodě nebyly žádné, nebo minimum překážek, ve kterých by jste mohl o kapra přijít. Své montáže potom úmístěte několik metrů před překážky, aby jste měl dostatek času kapra udržet a otočit. Zvolne silné vlasce kolem 0,45mm-0,50mm na celý návin podle vzdálenosti, ve které budete lovit a brzdy navijáků dotáhněte tak, aby z ní bylo při vynaložení velkého úsílí možno tahat a aby Vám kapr prut nevytrnul z vidliček. Tato volba je pro úspěch skutečně naprosto zásadní a klíčová.

Následně přihlédněte k taktice krmení a samotného lovu. Pokud se budete snažit kapry lovit mimo spleť vázek, vždy bude třeba, aby získali k Vaší nástraze trochu důvěry. Ideální je proto si několik dní před lovem místo zakrmit tím způsobem, že do Vázek a všude kolem Vašeho zvoleného místa, kam umístíte nástrahy plošně nastřílejte asi 1kg boilie. Tím kapry upozorníte na výskyt nového zdroje potravy a tím, že budou muset nástrahy hledat a pohybovat se po větší ploše jim navíc zrychlení metabolismu a kapři budou mít větší potřebu hledat další a další nástrahy.

Samotné lovné míste, kam následně nahodíte nástrahy, provnaďte asi 2kg boilie na plochu řekněme asi 20m čtverečních. Díky tomu se kapři přijedou na toto místo krmit a získají tak k návnadám i mimo závadovou oblast více důvěry.

Při příchodu k vodě těsně před lovem potom lehce zakrmte na větší plochu asi 1-1,5kg boilie s tím, že větší množství soustřeďte tak, kde budou ležet Vaše montáže. 1/3 krmné dávky ale opět nastřílejte dál mezi vázky, aby se na nich mohli kapři s důvěrou krmit.

Nám samotným se tato taktika po několik roků vyplácí a proto se jí nebojte ani vy. Určitě by jste měl mít ale stále na paměti, že nahazovat do míst, kde je jen malá pravděpodobnost kapra zdolat, ikdyž dosáhnete velkého počtu záběrů, je pouze hloupým hazardem se životem a zdravím kaprů, které přeci máme všichni tolik rádi.

S pozdravem Nikl team.

Návrat na přehled dotazů