Proč používat dlouhé vlasové přívěsy na boilie?

#1405 16. 3. 2010

adam: Dobry den, v jednom predchozim dotazu jsem se dozvedel, ze hacky typu Kurv shank by mely byt pouzity s delsim vlasem. Uz delsi dobu me vezi v hlave pouzivani dlouhych vlasu (rekneme vice jak 1cm). Kdyz pouziji kratsi navazec (10-15cm) a kapr nasaje kulicku, od ktere bude hacek "prilis" daleko, nehrozi pak riziko, ze kapr vubec nenasaje hacek nebo se pichne jen z kraje tlamky a tak nasledne vyrizne? Mozna to chapu spatne. Muzete mi to prosim osvetlit? moc by mi to pomohlo. Predem dekuji

Nikl Team

Dobrý den Adame.

Používání delších vlasových přívěsů s sebou podle nás nese jen samé výhody. Nemluvíme nyní o extrémně dlouhých, ale řekněme tak dlouhých, aby bylo boilie od obloučku háčku vzdáleno 1-3cm dle velikosti použité nástrahy.

Je třeba si uvědomit, že k tomu aby háček mohl perfektně pracovat, potřebuje určitou volnost. Ta zajistí to, aby se mohl dobře otáčet a spolehlivě zapíchnout do spodníko pysku.

Musíme vyvrátit Vaše domněnky o tom, jakým způsobem kapr sbírá potravu, tedy i boilie. Mnoho  rybářů si stále myslí, že kapři potravu nasávají z určité vzdálenosti. Není tomu však v žádném případě tak. Kapr není schopen vytvořit takový podtlak, aby byl schopen nasávat boilie třeba ze vzdálenosti několika centimetrů. Z podvodních záběrů je perfketně patrné, že kapr potravu uchopí svými masitými pysky a následně vytvořením podtlaku ji nasaje hlouběji do tlamky. Pokud použijete delší vlasový přívěs, kapr v první chvíli vůbec neucítí háček, který by ho mohl vyrušit a nasaje nástrahu hlouběji do tlamky, někdy až přímo k požerákovým zubům- za nástrahou jde pochopitelné háček.

Nyní s největší pravděpodobností nastanou tři možné scénáře.

1.Kapr nic netušíce popojede hledat další nástrahy a správně fungující návazec zajistí, že se mu háček ihned zesekne váhou olova do tlamky.

2.Druhou možností je, že kapr vytuší nebezpečí v podobě háčku, několikrát prutce švihne hlavou a dá se polekaný na úprk. Nyní je opět velmi zásadní to, aby váš návazec fungoval naprosto perfektně a pevně se zaseknul v kaprově tlamce.

3. Třetí možností je, že kapr se budou pokoušet nasátou nástrahu i s háčkem vyfouknout zpět. Nyní je opět naprosto klíčové, aby náš návazec perfketně fungoval a háček se při tomto vyfukování měj tendenci zapíchnout do tlamky.

Dlouhý vlas v těchto případech plní nesmírně důležitou funkci a jsme plně přesvědčeni, že používat delší vlasové přívěsy je za všech okolností lepší, než ty krátké. Nemějte proto žádné obavy a vyzkoušejte to také, nebudete už chtít používat nikdy krátké :-).

S pozdravem Nikl team.

Návrat na přehled dotazů