Složitá otázka ohledně krmení kaprů.

#1749 19. 5. 2010

Josef Huml: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, ( pokud budete vědět) jestli když kapr žere boilies, tak jestli ho poliká celé, nebo jestli ho drtí požerákovými zuby a pokud ho jen poliká, jestli to tak dělají ostatní ryby, konkrétně cejni. Jde mi o to, že když třeba nakrmím 50 kuliček a k tomu dám nástrahu, tak když nepřijde záběr od kapra, jestli mam po každém zavezení zase přikrmit, nebo ne. Někdy se mi stane, že na dvě 18 mm kuličky vytáhnu cejna 40-50 cm a nevím jestli mi zbytek návnady sežrali cejni, nebo ne. Je mi jasné, že mi nikdo neřekne, zda mi návnadu sežrali jiné ryby a nástraha zůstala, jen bych chtěl vědět, jestli je Vám to teda známo, zda jsou cejni, karasi a ostatní menší ryby schopni boilies sežrat, nebo zda to jen tak zkouší a při tom se chytí. Děkuji za odpověď.

Nikl Team

Dobrý den Josefe.

Vaše otázka je poměrně rozsáhlá a proto všechny informace vezmeme popořadě.

Kapři při přijímání potravy všechnu potravu drtí požerákovými zuby, pokud se nejedná o úplně jemné částečky, které zuby nezasáhnou. Vyjímkou tedy není ani boilie, které rozdrtí stejným způsobem. U cejnů a další bílé ryby je situace obdobná s tím rozdílem, že boilie je pro ně mnohdy příliš velké sousto a na háček se tedy chytí při "ochutnávání" nástrahy.

Cos e potom týká množství použitého krmení. Je známo, že kapr je schopen na jednou skonzumovat 5% své váhy. To znamená,  že jeden 10kg kapr může spořádat až 0,5kg boilie, pokud se přijede krmit.

Vždy je proto lepšík nástraze opět dokrmit alespoň menší množství, aby jste měl jistotu, že máte stále zakrmeno.

S pozdravem Nikl team.

Návrat na přehled dotazů