Kde dělám chybu se závěskou Snag clip?

#1751 19. 5. 2010

Radim: Ahoj, zakoupil jsem si pro tuto sezonu Snag clips - vypínací závěsky. Poprvé jsem je letos vyzkoušel a ani u jednoho prutu se mi nepodařilo při vytahování nástrahy ze břehu vypnout kamen. Musel jsem při skončení lovu zajet pro každý prut člunem. Můžete mi poradit zda jsem dělal někde chybu nebo zda to tak má být a kámen může vypnout pouze ryba. Chytal jsem na bahnitém dně, cca 100m od břehu.
Děkuji za radu

Nikl Team

Ahoj Radime,

řešení je velmi jednoduché. Když opravdu úplně pochopíš funkci závěsky Snag clip, budeš ji umět používat správně v každé situaci. Podíváme se tedy, v čem byl problém u Tebe:

Pokud píšeš, že chytáš na bahnitém dně s kamenem na vzdálenost 100m, předpokládáme, že své nástrahy určitě vyvážíš a pokládáš ze člunu. V takovém případě je ale nutné si už při zavážení uvědomit, jestli budu chtít nástrahu koncovou udici stahovat ze břehu nebo si budu chtít nástrahu vyměnit na vodě ze člunu při dalším převážení. Tak to děláme my v naprosté většině případů. Jednak tímto způsobem šetříme kameny/olova a většinou takto uspoříme i nějakou tu cestu člunem - tedy baterie na motoru. Na většině velkých lokalit, kde lovíme kapry, je na dně spousta vázek a nezřídka bývá velmi složité vytáhnout montáž ze břehu bez toho, aby uvázla...

My proto pokládáme montáž s kamenem tak, že kámen necháme obratlíkem (u nás smyčkou, na které visí) na závěsce až dolů do silné části ramínka - tedy do "nahazovací polohy". Pro Tebe ale tato varianta logicky nemůže fungovat z toho důvodu, že když plynule pokládáš montáž ze člunu, nedojde ke sklouznutí z pevné části ramínka závěsky do té slbší, kterou přímo nastavuješ. Při nahazování do ní olovo sklouzne vždy nárazem o hladinu, zavážení je ale něco jiného...

Pokud tedy při zavážení dáš svůj kámen rovnou do slabší části závěsky a nastavíš závěsku na hmotnost kamene (stupeň 1 nebo 2), zcela jistě situaci vyřešíš a budeš montáž stahovat bez kamene, který už tahem za prut vždy spolehlivě odpadne. Otázka ale je, jestli i pro tebe není lepší možnost "přebíjet" nástrahu se člunem rovnou na vodě a neztrácet zbytečně kameny i při pouhé výměně nástrahy..

Přejeme pěkný den!

Návrat na přehled dotazů