Padání menších ryb z háčků Longshank Nailer

#272 17. 8. 2009

Jan Marcoň: Dobrý den, rád bych se zeptal, zda nemáte problémy s padáním menších ryb. Na pleté šňůrce mám bezuzlově navázaný háček Longshank Nailer č.6 s rovnátkem - červíkem. Používám boili velikosti 24 mm, které mám na návazci z fluorokarbonu volně klouzajícím po ramínku háčku mezi zarážkami na háček cca 1,5 cm od obloučku háčku. Vše originál "Carp R Us". Délka návazce 25 cm, zakončeno napevno uchyceným 80 g olovem. Pokud se zadaří a boili vezme kapr kolem 10 kg háček sedí perfektně, nicméně takový kapr je u mne jeden z deseti a zbyvajících děvět se po krátkém souboji vypne. Můžete mi prosím poradit co upravit, aby se poměr zdolaných ryb otočil, ale ne na úkor těch větších. Děkuju

Nikl Team

Dobrý den,

Váš dotaz je velmi zajímavý, pokusíme se tomu společně přijít na kloub. Háčky Longshank Nailer svým tvarem vedle skvělé zachytávací schopnosti v kapří tlamce mají také tohle specifikum. Při zatížení a tahu během zdolávání u nich totiž dochází k určitému mírnému pružení, které v určité situaci může způsobovat vyřezání ryby. Daleko výraznější tento problém může nastat u Longshanku velikosti 8, který je vyroben z jemnějšího drátu a tudíž má o něco větší tendenci se vyříznout. Klíčovou věcí v takové situaci je ale především to, že tohle se stává jen u ryb s velmi měkkou tlamkou. Proto Vám větší kapři na háčku drží. Těžší kapr má tlamku houževnatější a mírné pružení háčku nemůže způsobit jeho vyříznutí.

V takovém případě zkrátka vyměňte háček a použíjte háček s krátkým rovným raménkem – http://www.nikl.cz/p468-centurion-2000.php ">Centurion 2000 doplněný o rovnátko Mouthsnagger.

Druhou příčinou Vašich potíží může být docela dobře prostě jen opatrné sbírání kaprů. Tohle se stává čas od času i nám. kapři zkrátka v období třeba 1–2 dnů berou nástrahy opatrně nebo zkrátka nestandartním způsobem a je velmi těžké proměnit jasný záběr a kapra správně zaseknout.

V takovém případě může nastat opravdu problém, který lze vyřešit buďto velmi výrazným prodloužením vlasu (8–10cm !!), což málo kaprařů udělá, nebo jednoduše použitím co největšího háčku. Nebojte se použít opravdu velký háček – jako je třeba http://www.nikl.cz/p408-deep-gripper.php ">Deep Gripper ve velikosti 1/0. Takový hák v těchto situacích může být jediným lékem.

Snad jsme Vám alespoň částečně pomohli. Vyzkoušejte naše rady, jsme přesvědčeni o tom, že s jejich pomocí proměníte mnohem více záběrů.

Návrat na přehled dotazů