Jak na dlouhé vyvážky s kameny?

#4059 24. 8. 2011

Dávid: Dobrý deň, tento rok som začal používať tieto klipy pri love na vyvážku, ale pri väčšej vzdialenosti (250-400m) sa mi už niekoľkokrát stalo, že kameň som nedokázal žiadnym spôsobom ,,odtrhnúť" a odpadol mi buď pár metrov od brehu alebo sa mi po 50,100... metroch priťahovania zavadil. Pri zábere však kamene odpadávajú bez problémov. Na väčšiu vzdialenosť používam ťažšie kamene, cca 1,5-2,5kg - mám pocit, že tieto lepšie odpadávajú, ale ťažšie nepoužívam, pretože som s nimi strácal viac rýb. Používam silon s priemerom 0,35mm, udice 12ft, 3lb a klip zapínam na druhý stupeň /prvý sa mi zdá dosť labilný na to, aby vydržal došponovanie montáže/. Akým spôsobom môžem docieliť odpadnutie kameňa pri každom vyťahovaní? Ďakujem za radu.
Dotaz k produktu: Snag clips - vypínací závěsky

Nikl Team

Dobrý den Davide. 

Jedná se o jednu podstatnou věc kterou je třeba pochopit. Pokud kámen vyvezete na velkou vzdálenost, dáte jej do klipu a spustíte do vody, tak aby závěs vydržel došponování a pokládání, je vždy obratlík nebo očko atd. v pevném raménku závěsky... tzn. při použití síly směrem ke břehu nedojde k jeho vypnutí! Z toho důvodu je ideální dát kámen do gumičky a tepve potom jej pomocí okča nebo obratlíku umístit do klipu. 

S touto úpravou se již podaří kámen daleko snáze "vypnout" přímo z gumičky. Naopak bude zachována stejná zasekávací schopnost při záběru kapra, který si o váhu kamenu háček bezpečně celý zapíchne do tlamky a teprve potom dojde k vypnutí kamene přímo z mechanismu závěsky. 

Pokud ale vyvážíte na dlouhou vzdálenost (sám zmiňujete 250-400m), doporučujeme vám místo vlasce s velkou průtažností (reálná průtažnost většiny vlasců je až kolem 20-30%  - tzn. pozdě zaznamenaný záběr, při lovu v hlubší vodě vlivem silně vyšponovaného vlasce nepříliš dobrá prezentace koncové montáže - celá délka šokového vlasce a koncový leader má tendenci v hlubší vodě při ostřejším úhlu stát nade dnem a přímo směřovat ke špičce prutu, použít pletenou šňůru Total Contact v kombinaci s 20-30m monofilu 0,60mmHead-Line. Šňůra má zcela nevyvratitelné výhody - dlouhá životnost, okamžitá detekce záběru, 100% kontakt s rybou i na dlouhou vzdálenost, v silných větrech ji daleko méně strhává vítr díky jejímu slabému průměru a navíc zapomeňte na potřebu jakéhokoliv šponování - jednoduše po vyvážce sňůru srovnáte tak, aby směřovala rovně k montáži, pověsíte swinger a je hotovo - s tím je spojená i daleko lepší prezentace koncové montáže - žádné přešponování a díky tomu může několik metrů od koncové udice již silný monofil kopírovat dno. 

Dejte na naše rady a v síti Vašeho podběráku skončí více ryb - vyzkoušeno! :-)

S pozdravem Nikl team. 

Návrat na přehled dotazů