použití montáží s FC

#439 8. 10. 2009

Pavel: Dobrý den,
jsem začínající kaprař a chci se zeptat na použití kombi návazců z FC a šnůry. V nabídce jsou FC jak tuhé tak měkké( stiff a soft). Jaké je tedy jejich doporučené použití-rozdíly,kromě tuhosti? Ať jsem v obraze.
Děkuji.

Dobrý den Pavle. Máte pravdu, na trhu je v dnešní době nepřeberné množství FC materiálů. Ne všechny jsou však totožný materiál.

Jejich vlastnosti se, dá se tak říct, liší výrobce od výrobce. My používáme ve valné většině bezpaměťový fluorocarbon od firmy Carp´r´us v librážích 15lb, 25lb a 50lb. Z tohoto matriálu sestavujeme jak kombinované návazce v kombinaci s měkkou šňůrkou i tuhé návazce jen z FC materiálu. Ten patří k těm měkším na trhu, přirovnejme jej například ke Korda IQ2.

U firmy Korda je materiál IQ nabízen v klasické tuhé verzi a verzi Xtra soft. Ten je vhodný jak pro návazce kombinované tak pro tuhé návazce tvořené pouze z FC materiálu. První zase doporučujeme pro tvorbu návazců kombinovaných.

Každý materiál mívá větší či menší paměť. Proto je dobré je srovnat natažené nad parou nebo zahřát třením mezi prsty. Stejně tak můžete narovnat návazce pokřivené vlivem zdolávání.

Obecně se dá říct, že čím má materiál vyšší průměr, tím je tužší a těžší, takže lépe kopíruje dno.

Perfektním produktem pro tvorbu kombinovaných návazců je výrobek firmy Carp´r´us zvaný Stiff link. Ten používáme nejraději v 50lb verzi. Jeho výhoda tkví hlavně v tom, že jej můžeme používat opakovaně po velmi dlouhý čas a pouze měnit měkkou koncovou část bez toho, aby jsme museli cokoli přestřihnout nebo jinak znehodnotit.

S pozdravem Nikl team

Návrat na přehled dotazů