Sehnal jsem levný fluorocarbon

#646 9. 12. 2009

Aiwen: Dobrý den, chtěl bych se zeptat... Používám jako odpalovku 0,4-0,5mm monofil. Ale tedka sem sehnal za levno 0,31mm 15lbs Fluocarbon. Chtěl bych ho použít jako poslední 2-3metry. Vydrží těch 15lbs proti možnosti odření kamene či mušle? Dík
Dotaz k produktu: Carp´R´Us Clearwater Shockleader 50lb, 20m, Carp´R´Us Návazcový fluorocarbon Clearwater

Nikl Team

Zdravíme,

fluorocarbon je fantastický materiál a také pro účely šokového vlasce se hodí velmi dobře. Je ale na místě si říct, že zdaleka ne všechny nabízené fluorocarbony jsou tím skvělým materiálem o kterém mluvíme. Dvě hlavní nevýhody fluorocarbonu - které spolu v podstatě souvisí - jsou: velmi nízký stupeň pružnosti a špatná uzlová pevnost. Pokud Váš fluorocarbon nemá žádnou průtažnost (což je případ drtivé většiny nabízených fluorocarbonových monofilů), projeví se to negativně na špatném dotahování uzlu a velmi snadném praskání vlákna ve spoji.

Například obyčejná smyčka, kterou zakončujete návazec a připojujete do klipu nebo gizmo obratlíku. Vyzkoušejte si návazec zakončit jednoduchou smyčkou a otestujte si co vydrží. Budete překvapený, jak rychle ve smyčce praskne.

My používáme 15lbs Clearwater fluorocarbon velmi často, ovšem jen pro vázání návazců - ať už tuhých nebo kombinovaných. Jako materiál nad olovo bychom 15lbs fluorocarbon rozhodně nedoporučili. Obzvlášť, pokud chytáte na dně s hojným výskytem ostrých mušlí. V tomto případě bychom jednoznačně sáhli po 50lbs fluorocarbonu, který je pro tyto situace přímo určený.

Naše odpověď je tedy - v žádném případě bychom nedali levný 15lbs fluorocarbon nad olovo, už vůbec ne při lovu ve vázkách.

Radíme přehodnotit takové rozhodnutí. Určitě předejdete zbytečné ztrátě případné pěkné ryby.

00646_fc.jpg
00646_tomyk.jpgNávrat na přehled dotazů