Návrh montáže na řeku Moravu

#744 4. 1. 2010

Kajka: Zdravím Vás,
doporučíte mi nejvhodnějsí montáž(háček, šnůrka, olovo, šokovka) na řeku Moravu? Místo kde chci lovit je 2m hluboké, dno údajně štěrkovité. Děkuji za odpověď.
K.

Nikl Team

Dobrý den,

na řece Moravě jsem s lovem velkých kaprů začínal. Reliéf dna řeky se často mění, pod vodou se často skrývají kamenné části regulací, nebo kameny a větve obrostlé slávkami ostrými jako břitva. Kapři o nich dobře vědí a s velkou oblibou tyto překážky využívají ke svému osvobození.

Pokud nechceme o rybu přijít, je nutné koncovou udici těmto podmínkám uzpůsobit a náležitě ji nadimenzovat. Samozřejmostí je kvalitní kmenový vlasec průměru alespoň 0,35 mm, neboť síla říčních kaprů je enormní. Např. Black Power Nylon od Leona Hoogendijka 0,36mm skvěle vyhoví těmto náročným podmínkám.

Jelikož na řece není ve většině případů potřeba nahazovat daleko, jako odpal je velmi vhodné použít silný monofil čiré barvy, který bude daleko odolnější vůči přeříznutí o mušle a kameny. Ze svých nejoblíbenější mohu uvést Millenium (Head Line), nebo SHOCK it od Imperial baits. Pokud používáte člun, je vhodné mít namotáno tolik metrů vlasce, jako je hloubka nejhlubšího místa v loveném úseku + délku prutu. To Vám dá dostatek pevného vlasce pro uvolnění montáže ze dna v případě uváznutí. V případě lovu bez lodi volím délku odpalu tak, abych měl při náhozu na navijáku 3 – 4otočky šokového vlasce.

Následuje montáž olověné šňůrky se závěsem. Olověnou šňůrku používám s oblibou Mack 2 Falcon Lead 35lb a při lovu na řece ji navazuji zhruba o 10cm delší než koncový návazec aby nedošlo k zamotání.

Bezpečností závěs Snag Clip firmy Carp´r´us je unikátní v tom, že upustí uváznuté olovo. V případě utržení kapra pak chrání rybu, neboť montáž kapr lehce vyvlékne a zůstane mu v tlamce pouze návazec.

Do závěsu doporučuji použít obratlíky Gizmo Quick Change Swivel – ideální pro rychlou výmětu ztupených návazců.

Návazcová šňůrka by měla být z odolného materiálu, například Mack2 Pletená šňůrka - Falcon, nebo Korda Arma – Kord 50lb zakončena pevným háčkem Korda Wide Gape X vel. 4-6, nebo Carp´r´us Centurion 2000 vel.4-6. Tyto háčky jsou velmi pevné a odolné vůči otupení. Nezapomeňte, že použití smršťovací hadičky či Mounthsnaggera zvýší pravděpodobnost zachycení háčku v kapří tlamce!

 

Za celý Nikl tým Vám přeji spoustu pěkných úlovků

Návrat na přehled dotazů