Lze srovnat pletenou šňůru s vlascem?

#779 7. 1. 2010

Petr: Jaký je ekvivalent pletenky k vlasci např. 0,30
a vázání uzlů je stejné jako u vlasce? Jak jsou
značeny pletenky silně potápivé? Dík.

Nikl Team

Dobrý den Petře,

srovnávat pletenou šňůru a monofilní vlasec tak úplně nelze. A vztahovat je navíc do nějakých ekvivalentů - to už asi vůbec není možné.

Důležité rozdíly co se týká vlastností jsou mezi splétanými materiály a monofily asi základní 3:

1, pevnost splétaných materiálů je při stejném průměru mnohonásobně vyšší, nežli klasický vlasec

2, průměr vlasce při poloviční pevnosti oproti pletence je vždy výrazně větší a na naviják se Vám ho nevejde tolik.

3, průtažnost pletených materiálů je oproti monofilnímu vlasci takřka nulová.

Z uvedeného vyplývá, že není dost dobře možné určit ekvivalentní vlasec k této konkrétní pletence. Prostě proto, že se od monofilu liší v tolika různých ohledech, že není možné ji s ním vůbec srovnávat.

Vázání uzlů na pletenkách:

Pokud se týká uzlů na pletených šňůrách - v zásadě se dají použít stejné uzly jako na vlascích s jedním důležitým rozdílem. Pletenku je vždy nutné při vázání uzlu vícekrát omotat, protože má tendenci při nedostatečném počtu otoček prokluzovat.

Potápivost pletených šňůr:

Pletená šňůra obecně je vždy utkaná z velkého množství jemných vláken. Tato vlákna mezi sebou zadržují vzduch a díky tomu mají pletenky tendenci vzplývat - stoupat k hladině. To je zvláště při použití pletenky na naviják skutečně veliký problém. Proto je při výběru pletenky určené k namotání na naviják vždy klíčové vybrat správně spletenou šňůru, která je ideálně "dotáhlá" a tím pádem ve své struktuře nezadržuje vzduch... Spousta i velmi dobrých kaprařů zavrhla použití pletené šňůry kvůli špatným zkušenostem s ní. Důvodem tohoto unáhleného soudu ale je pouze to, že nevybrali vhodnou pletenku pro tento účel. Prostě koupili "levnou pletenku", namotali na naviják a pak už jen nadávali...

Pokud se rozhodnete i Vy pro použití pleteného materiálu, doporučujeme Vám právě tyto šňůry. Drtivá většina našeho týmu je používá a jsme s nimi velmi spokojeni.

Přejeme pěkný den!

Návrat na přehled dotazů