Je olověnka opravdu tak nenápadná?

#834 13. 1. 2010

Dan: Nenápadnost olověnky

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na váš názor ohledně smyslu použití nástavce z olověnky nad olovem s ohledem na nenápadnost. Obecně se má za to, že pokud nešponuji vlasec tak olověnka lehne a je to ku prospěchu. Já se ale obávám, že při jejím průměru jde o velice rušivý element.

Děkuji a přeji hodně uspěchů.

Dan

Nikl Team

Dobrý den Dane,

je pravda, že vlastnost olověnky "dokonale kopírovat dno" se u nás téměř slepě vžila do povědomí kaprařů i přesto, že to zdaleka není vždy pravda. Tohle platí jen v případě, že vlasec po uložení prutu do hlásiče nevyšponujete na maximum.

Především při lovu na krátké vzdálenosti se může velmi reálně stát, že olověnka bude "viset" nade dnem. Jde o to, že je třeba ji správně použít a uvědomit si, že někdy je maximální vyšponování vlasce spíše na obtíž.

Na tomto místě ale poznamenáme, že rozhodně není pravda, že olověnka má za funkci pouze potopil vlasec nad olovem. Neocenitelná je taky zvýšená oděruvzdornost takového nástavce a v neposlední řadě také ochrana kapra před poraněním ostrou pletenkou, která není v případě vypuštění pletenky ničím výjimečným...

My ale v posledních letech před olověnkou mírně upřednosťujeme nástavce ze silného fluorocarbonu. Ten se potápí skvěle, jeho oděruvzdornost a navíc opravdu skvělémaskovací vlastnosti.

Přejeme pěkný den!

Návrat na přehled dotazů