Opravdu booster nerozpustí PVA?

#896 19. 1. 2010

David: Ahoj,jeste jednou a dekuji za bleskovou odpoved ohledne boosteru v otazce c.891.Jeste jsem zapomel na jednu otazku,cetl jsem tady v poradne,ze vase boostery nerozpousti pva.Jak to funguje v praxi?nerozpusti se ani treba po nekolika hodinach?Mohu si treba do pva pripravit pelety a cele to vhodit do nadoby z boosterem a pva zustane cele,nebo se musi zalit pelety a az pak naplnit pva a ihned nahodit.Dekuji a preji dalsi uspesny rybarsky rok.Za chvili to vypukne;-)
Dotaz k produktu: Nikl Booster 250ml

Nikl Team

Dobrý den Davide,

PVA jako materiál je látka, která podléhá hydrolýze - to znamená v přítomnosti vody s ní reaguje a mění svoje skupenství z pevné látky na tekutinu. Obecným a široce rozšířeným omylem celé řady kaprařů je, že PVA je rozpustné tekutinou obecně. To není pravda - pokud je Váš booster nebo jiná tekutina prostý obsahu vody, neměl by Váš PVA materiál rozpustit.

To znamená, že je možné si například předem připravené napěchované PVA punčochy ponořit do boosteru a nechat obsah punčochy nasát booster. PVA punčocha do sebe sice také nasaje booster, ale nerozpustí ji to. Teoreticky je možné nechat připravené balíčky PVA ponořené v boosteru i několik hodin, v praxi to ale asi nemá příliš velký smysl a je to zbytečné.

Důležité je ale upornit na jednu věc - pokud ponoříte napěchovanou punčochu do boosteru a následně ji vytáhnete a necháte usušit, dojde u PVA materiálu v takové situaci k procesu tzv. impregnace - což je jev, kdy zvlhčené PVA na vzduchu uschne a zatvrdne. Následně se Vám takové PVA už nerozupstí ani ve vodě... Takže na tohle pozor, když do boosteru, tak potom po vyndání rychle píchnout na háček a nahodit!

Snad jsme Vám pomohli osvětlit tuto problematiku a budete moct boostery využívat s PVA velmi efektivně.

Přejeme pěkný den!

00896_pva-pytlik.jpg


Návrat na přehled dotazů