Jak funguje marker a jak se používá?

#897 19. 1. 2010

Aleš: dobrý den chtěl sev vás poprosit jestli by jste mi nevysvětlili jak funguje marker na jakym principu a jak se používá

Nikl Team

Dobrý den Aleši,

marker je označení pro majáčkový typ splávku, který je k vlasci připevněn za obratlík na jeho spodním konci. Je to prostředek, s jehož pomocí dokážete při troše cviku velmi přesně zmapovat dno jezera.

Celý princip jeho funkce spočívá v principu, že po nahození markeru na požadované místo a zaklapnutí překlapěče navijáku se tento potopí společně s olovem na dno a k hladině začne stoupat až ve chvíli, kdy budete z navijáku povolovat vlasec. Na prutu máte vyznačeno třeba fixkou značku například 50cm od rolničky navijáku - a při povolování vlasce přesně počítáte, kolik jste ho musel z navijáku uvolnit než se marker objeví nahladině. V případě, že markerujete správně, odpovídá tato délka povoleného vlasce velmi přesně i aktuální hloubce, ve které se marker zrovna nachází.

Výslednou hloubku si třeba zapíšete do bloku, stáhnete marker o pár metrů k sobě a naprosto stejným postupem pak změříte hloubku v těchto místech. Tímto způsobem můžete proměřit hlobky vějířovitě kolem sebe a udělat si tak velmi přesný obraz reliéfu dna před Vámi.

Přesná technika použití markeru včetně všech vychytávek a tipů, které Vám v této skvělé technice pomohou jsou velmi rozsáhlým tématem, které nemůžeme obejmout jednou odpovědí v Poradně. Z toho důvodu máme v plnu na toto téma zpracovat detailní článek s bohatou fotodokumentací, kterým pomůžeme kaprařům k dokonalému zvládnutí této techniky.

Na jaře se do toho pustíme a připravíme pro Vás tedy o markerování speciální článek.

Přejeme pěkný den!

00897_detail-marker.jpg
00897_detail-nahadzovanie.jpgNávrat na přehled dotazů