V pátek 26.4. od 8:30 do 13:00 bude prodejna z technických důvodů uzavřena.

Kaprařina na řece a váha olov?

#947 25. 1. 2010

Martin Kánský: Kaprařina na řece
Přeji hezký den. Rád bych se zeptal, jak řešíte kaprařinu na řekách, kde k udržení nástrahy v proudu je potřeba zátěž minimálně přes 100 g. Já běžně používám zátěž 70-80 g (stojaté vody) pro nahazování, mé pruty jsou 2.75 lb. Neumím si předtavit nahazovat s více než 80 g zátěží, tzv. naplno. Je možné, že podceňuji vlastnosti vlasce (C MAX LINE) i svých prutů. Zavážení nemusí být povoleno. Jak situaci zdárně řešit?

Nikl Team

Dobrý den Martine,

udržení montáže na místě při říčním lovu považujeme za jeden z klíčových aspektů. Pokud situaci podceníte, použijete příliš lehké olovo a proud nebo nečistoty zapříčiní, že se Vaše montáž po dně bude kutálet, je velice pravděpodobné, že se dostane do míst, kde není záběr reálný nebo v horším případě přímo do vázky.

Na většině míst na řekách, kde lovíme, používáme olova s váhou minimálně 130g. Pokud to situace vyžaduje, nebojíme se používat ani olova o váze přes 250g. Někdy je to skutečně nutnost a jenom s takovými olovy máte šanci na udržení montáže na místě a záběr od kapra.

Rozhodně se s 2.75lb pruty nemusíte bát odhazovat minimálně 200g olova. Pokud nahodíte tahem, je velice nepravděpodobné, že by se prutu něco stalo. Dokonce si troufneme tvrdit, že je to nereálné a pokud nebude prut např. nalomený, nemůže se mu nic stát.

Při náhozech těžkých olov dostává posledních několik metrů vlasce opravdu zabrat. I z tohoto důvodu (a hlavně důvodu případných vázek nebo ostrých hran atd.) vždy používáme několik metrů šokového vlasce o průměru min. 0,50mm.S tímto vlascem se nemusíte bát do prutu více opřít. uvidíte, že po pár pokusech se přestanete bát :-).

S trochou cviku se dá naučit nahazovat "naplno" i s olovy přes 150g. Důležité je však pamatovat na plynulý tah a ne zbrklý švih.

Přejeme mnoho štěstí nejen při říčních lovech, Nikl team.

Návrat na přehled dotazů