Je toto složení mixu dobré?

#867 16. 1. 2010

Bláha Miroslav: Dobrý den,chtěl požádat o radu.Začínám si vyrábět boilie a mám v plánu poskládat tento mix.2kg sójová mouka plnotučná,2kg kukuřičná mouka hladká,2kg ptačí zob-mletá semena,2kg vaječný ptačí zob,1kg sušené mléko,1kg pšeničné klíčky,1kg laktaalbumin,1kg gluten.Jako tekutou složku esenci ananas,melasu,CSL a amino PPC v doporučeném dávkovaní.Co bych měl(atraktory,extrakty,oleje atd.) do toho přidat nebo ubrat.Chtěl bych to používat jak na jednodenní tak i na cca 4-7 denní výpravy.Jezdím na revír kde kapři dobře reagují na boilie na základu ptačí zob a sladké příchutě.Díky za rady.Miroslav Bláha.

Nikl Team

Dobrý den Miroslave,

musíme říct, že Vámi uvedené složení základové boilies směsi není podle našeho názoru příliš šťastné. Váš mix obsahuje příliš velké procento silně pojivých složek, které strukturu Vaší návnady uzavřou.

Téměř 10% glutenu je opravdu příliš. Naše rada zní - při sestavování směsí si rozepisujte jednotlivé složky v %, ne v absolutních hmotnostech. Posčítáme-li všechny Vaše uvedené suroviny, dostaneme se k výslednému součtu 12kg mixu, což je pro posuzování vzájemných poměrů surovin hodně neprakticé a matoucí.

Pokusíme se tedy poskytnout Vám alternativní recepturu, která bude ekonomicky výhodná a je složena s ohledem na vlastnosti jednotlivých surovin:

20 % kukuřičné mouky
10% sojové mouky
20% kukuřičné mouky extrudované
20 % mletého konopí
20 % konopné mouky
5% pšeničných klíčků
5% glutenu
Do 12 vajec 50 ml melasy
10 ml esence Ananas
2 ml sladidla
30 ml konopný olej

Skládání vlastního boilies je činností, při které potřebujete mít základní znalosti a osvojit si několik principů. Vřele doporučujeme přečíst si tento článek od Vlada Žubora, ze kterého také pochází uvedená receptura.

Přejeme pěkný den a hodně úspěchů v přípravě vlastních návnad!

Návrat na přehled dotazů