Vítejte v poradně Nikl Teamu
Máte-li jakoukoliv otázku z oblasti kaprařiny, Nikl Team Vám na tomto místě pomůže nalézt odpověď! V případě, že nenajdete podobný dotaz v archivu poradny, položte nám novou otázku.
Pokud v nás vložíte svou důveru a rozhodnote se u nás nakupit, naleznte veškerý sortiment určený pro lov kapra v sekci Kaprařina.

- Vše
- Dostupnost zboží (573)
- Kaprařské vybavení (4675)
- Taktika a technika lovu kaprů (425)
- Volba nástrah a návnad (3617)
- Koncové udice (1003)
- Kaprařské revíry (313)
- Ostatní (1686)
#56 19. 6. 2009 Levné boilies do studené vody
Pajka: Dobrý den,
mám dotaz.poradíte mi prosím, které je dobré boilies do studené vody (na Slezská harta). Do ceny 250kč. Děkuji moc
Nikl Team
Ahoj Pajko,
v této cenové hladině bychom doporučili mražené boilies RRR Pepper, které je jen nepatrně dražší (280,– Kč/kg). Rozhodně zkus příchuť Oliheň scopex. Další variantou, která by mohla být pro tebe zajímavá, jsou hotové boilies Imperial Baits, které jsou specielně upravené pro studenou vodu. Cena je sice vyšší, ale zase ve chladné není potřeba tolik vnadit. Na jednotlivé druhy se můžeš podívat v našem e-shopu.
#55 18. 6. 2009 RRR Pepper
Ivan: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli byste mi nemohli dát nějaké přesnější info o směsi RRR PePPeR... Docela mě zaujala. Jde o to jestli je možné jí použít i při několikahodinovém lovu na nijak připraveném místě(např. malé průměry a method mix) a nebo i při silnější vnadění a jak dlouho kapři u tohoto boilies zůstanou? Dále.. chodím na vodu kde se ze začátku hodně chytalo na Robin redové boilies a dneska už na ně ryby nereagují téměř vůbec, není RRR PePPeR redovkám podobný nebo je to jiná nástraha? Můžu do něj přidat játrovej prášek nebo bude chytat skvěle i bez něj? Děkuji...
Dotaz k produktu: RRR pepper boilie mix
Nikl Team
Ahoj Ivane,
v případě boilie RRR Pepper nejsi jediný, koho zaujalo ;-) K našemu velmi příjemnému překvapení tohle boilies zaujalo také velkou spoustu kaprů a mezi našimi zákazníky je díky cenové dostupnosti tak oblíbené, že jeho kombinace neznají mezí. Pro krátkodobý lov doporučujeme jeho kombinaci a Amino CSL komplexem Oliheň Scopex nebo 3XL. Pro dlouhodobější lov je velmi úspěšná kombinace s Kolínským lososem. V tomto boilies jsou hlavním atraktorem velmi kvalitní rybí moučky a španělský pepř. Pokud tedy na tvé vodě bylo úspěšné boilies s podílem Robin redu, je velmi pravděpodobné, že španělský pepř bude pro kapry neokoukaný a propadnou tak jeho přitažlivé chuti stejně intenzivně, jako dříve boilie s robin redem. Kombinaci s játry samozřejmě můžeš vyzkoušet, tím se nic nezkazí. Spíše ale, než prášek, bychom ti doporučili játrový extrakt. Přejeme Ti hodně úspěchů! :-)
#54 17. 6. 2009 Výroba 3XL
Petr: Dobrý den,chtěl bych se zeptat co by jsi měl vše objednat na výrobu boilies 3XL.Mohly by jste mi poradit děkuji.
Dotaz k produktu: Nikl Boilie mix 3XL, Nikl RR Oil, Nikl RR Oil Aktiv
Nikl Team
Ahoj Petře,
pro výrobu 3XL potřebuješ na 2kg základního mixu – 100ml Amino CSL komplexu, 80ml melasy, 40ml RR oil a 40ml RR oil activ. Tato kombinace je absolutně nejúspěšnější ze všech variant, které jsme zkoušeli. Dá se říci, že pouze toto složení tekutých složek dovolí využít velký potenciál 3XL opravdu naplno.
#53 17. 6. 2009 Mojito na pískovnu...
Zdeněk Kalíšek''WILDCARP,,: dobrý den,potřeboval bych poradit že v červenci plánuji do suchdolské pískovny v jížních v Čechach na týden a jaký boilie jsou dobré,já přemýšlel zda to funguje mojito na pískovně na týden.Mohl byste poradit jak postupně vyrobit boilies.dík Zdenda
Nikl Team
Ahoj Zdendo, s Mojitem v žádném případě chybu neuděláš.
V poslední době je to jedno z našich naprosto nejúspěšnějších
boilie.
V létě se nám také perfektně osvědčilo 3XL (klidně i s nižší
dávkou Amino CSL komplexu) nebo také Enzym liver s játry, případně
s příchutí Scopex-oliheň.
Co se týče výroby boilie, projeď si naše dotazy o pár dní zpět. Tam je výroba postupně popsána.
#49 15. 6. 2009 Výroba boilies
Pavel: Dobrý den,
začínám s domácí výrobou boilies, prosím o radu jak vše dobře namíchat a uvařit.
Děkuji
Pavel
Nikl Team
Ahoj Pavle,
pokud začínáš s domácí výrobou boilies, doporučíme ti zakoupit 2kg
balení základního mixu. Pro začátek nějaký levnější např. ryba
boilie mix, kdyby se něco nepovedlo ;-)
Do základního mixu pak lze přidávat různá aditiva, kterými se směs
zatraktivní. Mezi základní patří určitě nějaký Amino-CSL komplex. Ty se
prodávají ve 100ml balení, které je připraveno přesně pro 2kg suchého
mixu.
Do mixu Ryba ti doporučíme např. Amino-CSL komplex Oliheň nebo Kolínský
losos.
Dalších přísad, kterými lze mix vylepšovat, je spousta. Různé tekuté
i suché přísady. Například melasa, sladidlo NHDC, oleje, chuťové
stimulátory (např. GLM je naprosto fantastický), palatanty a další přísady. Každopádně to bychom
doporučili až po nějakých zkušenostech.
Samotná výroba boilies není nijak složitá, jen musíš dodržet nějaká
pravidla. Nejprve si do nějakého plastového lavorku připravíš vejce (cca
8–10ks na 1kg mixu), do vajec naliješ Amino-CSL komplex a další tekuté
složky. Do připravených tekutin pomalu sypej základní mix, až do cca 3/4
předpokládaného množství. Musí vzniknout hustá, ale stále ještě
tekutá kaše. Tuto kaši nech minimálně 30 minut odstát.
Poté znovu přimíchej část mixu, až vznikne sině lepivé těsto. Toto
těsto nech odstát dalších 30 minut, lépe hodinu. Teprve poté dosypávej
zbytek mixu tak, aby se ti hotové těsto dobře rolovalo. Narolované kuličky
lze vařit v horké vodě a nebo napařovat v páře.
Druhá varianta tepelné úpravy je sice časově a technicky náročnější,
ale rozhodně se vyplatí. Doba vaření je u každého mixu jiná a stejně
tak se mění i s průměrem kuliček. Obvykle se boilies vaří tak dlouho,
dokud v hrnci nevyplave na hladinu. Větší průměry boilies je ale třeba
vařit ještě o něco déle, aby byly kuličky provařené. Při vaření je
dobré občas nějakou kuličku rozříznout a zjistit zda je ještě uvnitř
těsto nebo zda je již provařená. Podle toho lze odhadnout potřebnou dobu
vaření pro všechny ostatní kuličky. V případě vaření v páře je
čas pro úplné provaření delší než při vaření ve vodě. Hodně
štěstí…
#45 13. 6. 2009 Boilie na Nové Mlýny
Zbyněk: dobrý den, na přelomu června a srpna jedu na týden na Nové mlýny. Nwm jaké boilie si mám vzít.Jestli RRR pepper nebo Tigernuts & Whiskey budu s ním i krmit týden. hloubka asi 3-4m
Nikl Team
Dobrý den, určitě bychom doporučili boilie RRR Pepper, které nebude tolik lákat malé kapry a jeseny. Tigernuts & Whiskey může být také dobrou volbou, spíše bychom jej ale doporučili pro lov v jarních měsících nebo v obdobích, kdy kapři absoltuně nejeví o krmení zájem. Hodně štěstí.
#41 11. 6. 2009 Leonovy plovoučky
Lukáš: Mám dotaz na pop up Crab NO 1 20mm od Leona Hogendijka doporučili by ste tyto plovoučky a jaké úspěchy? a co bych k nim měl dát dybych chytal na panáčka? a boilies od vision baits New Dimension Boilies Black Caviar pr ý toto boilies docela frčí jsem slyšel? a ješte na kpří bonbony od vision baits ?jsou opravdu tak dobré ? a jaká je příchuť těch modrých kapřích bonbonů ?
Dotaz k produktu: Carp Candy Fluoro
Nikl Team
Dobrý den Lukáši.
Na první část otázky odpovíme trochu za mistra kapraře Leon Hoogendijka, který byl letošním účastníkem Brněnské výstavy. Všichni lidé, kteří se nestyděli zeptat Leona na co nejraději chytá, by se dozvěděli, že to jsou hotovky Attract power Crab No 1, ale samozřejmě, že používá i další příchutě. Leon je zastáncem spíše hotovek než mraženek. Což je pro hodně českých a slovenských kaprařů velkým překvapením, ale proč, to je odpověď na jinou otázku. Plovoucí boilies Crab No 1 se vyznačuje velmi dobrou splývavostí. Může se použít i do velkých hloubek, kde na boilies působí velký tlak a jiné měkčí popky po čase klesnou ke dnu a nesplňují to, co po nich kaprař požaduje. Zkuste použít trochu jinou Leonovu kombinaci. Attract power Crab No1 s popkou Tiger peanut. Kdyby jsme Vám měli doporučit hotovku od Vision baitsu, tak můžete zkusit samotný caviar, ale brusinka caviar je o něco účinější než samotný black caviar. Carp candy (kapří bombony) a svítící dipy (Ecto-Plasm) jsou skvělou letošní peckou od Visionu. Kapří bombonky jsou ideální pro krátkodobý lov, závodění, do studené vody, nebo když nejsou kapři příliš aktivní. Modré carp candy se vyrábí v příchuti Choccy – DS (damson). V překladu (čokoláda – divoká švestka). Dejte nám vědět jak jste byl úspěšný s některým z dotazovaných výrobků.
S pozdravem za Nikl Team, Karel Nikl.
#38 10. 6. 2009 Výroba C4 (té výbušniny??? :oD )
Roman Malý: Dobrý den,o víkendu jsme byli s kolegou na závodech v Jestřabicích a díky troše štěstí a hlavně Vaší C4 se nám podařilo velmi pěkně umístit.Jelikož jsme měli Vaši mraženku a tak moc se osvědčila,rádi bychom si udělali čerstvou..Co vše je potřeba na tuto směs od Vás objednat?Moc zkušenností s vařením zatím nemáme.Děkuji za odpověd.Roman
Dotaz k produktu: C4 boilie mix, Nikl Sladidlo - NHDC, Nikl Čistý lososový olej 500ml, Nikl Esenciální oleje 10ml
Nikl Team
Ahoj Romane,
předně vám oběma s kolegou posíláme gratulaci k úspěchu, který nám také udělal radost. Pro závody je lepší připravit si čerstvé boilies, jak píšeš. Taktéž je dobré připravit si boilies menších průměrů a případně je zatraktivňovat obalením boilie těstem. Pro přípravu stejného boilies, jaké vyrábíme pro naše zákazníky budete potřebovat základní mix C4, náš aminokomplex Squid & Octopus (případně Damson & Squid Octopus) v dávkování 50ml/kg, dále NHDC 2ml/kg a Lososový olej 20ml/kg. Při výrobě boilies nezapomeňte na základní pravidla při rolování. Připravte si do nádoby vejce + všechny tekuté složky, vše dobře rozmíchejte (vejce mohou být se skořápkami, ale není to podmínkou). Do připravených tekutin pomalu sypejte základní mix, až do cca 3/4 předpokládaného množství. Musí vám vzniknout hustá, ale stále ještě tekutá kaše. Tuto kaši nechte minimálně 30 minut odstát. Poté znovu přimíchejte část mixu, až vznikne sině lepivé těsto. Toto těsto nechte odstát dalších 30 minut, lépe hodinu. Teprve poté dosypávejte zbytek mixu tak, aby se vám hotové těsto dobře rolovalo. Narolované kuličky můžete vařit v horké vodě a nebo napařovat v páře. Druhá varianta tepelné úpravy je sice časově a technicky náročnější, ale rozhodně se vyplatí. Boilies C4 je mírně selektivnější, což nemusí vždy platit, ale v dlouhodobém průměru se ukazuje, že právě toto boilies má každoročně na svědomí úlovky největších kaprů, kteří se chytají na naše produkty. Pokud byste nechytali na závodech a chtěli zvýšit selektivitu, doporučíme přidávat esenciální olej Asafoetida (6 kapek/kg). Na závěr přiáme tip našeho výborného spolupracovníka Martina Habakuka Hrdého, díky kterému se mu podařilo přelstít několik Cassienských obrů během jediné výpravy. Není to nic složitého, celý fígl spočívá v nastražení 4ks 24mm kuliček C4 damson najednou. Nebojte se toho a někdy vyzkušejte ;-) Držíme palce při dalších závodech a přejeme mnoho úspěchů i při jiných rybářských výpravách. Případnou zpětnou reakcí doplněnou o nějakou fotografii nás velmi potěšíte. Spokojenost a úspěchy našich zákazníků jsou tou nejlepší odměnou za naší práci.
#37 10. 6. 2009 Sušení boilies
David: Ahoj,pridam se k dotazu od Petra.To mrazene boilie se muze susit neomezene dlouhou dobu aniz by se zkazilo a stratilo na atraktivite?Co kdyz ho necham v sitce treba nekolik mesicu susit aby bylo jako "beton"?
Ahoj Davide,
chytání na 1/2 roku sušené, na šutr vytvrdlé, boilies není výjimkou. Žádné atraktory, ani esence nejsou vázány na vodu, která se z boilies vysuší. Oleje z rybích mouček nevyschnou… Jen je potřeba mít ve výbavě dobrej vrtáček. Nebo raději dva, občas se nějaký zlomí ;-) Zkus nechat boilies vysušit a doma si ho vhoďte do sklenice s vodou. Tu dej do špajzu nebo na chladnější místo, kde bude teplota podobná jako ve vodě (v tomto období okolo 15°C) a vždy po několika hodinách kontroluj, jak uvolňuje… :-)
#36 9. 6. 2009 Uskladnění mraženého boilies
Petr Popp: Dobrý den,
chtěl bych si od Vás objednat mražené boilie 3xl a mám dotaz když mi příde poštou jak je to uskladňěním? Můžu ho dát potom normálně do mrazáku a pokud mě zbydou z chytání pár koulí,tak se můžou vrátit do mrazáku,nebo co potom s nimi? Budu zkoušet mražené boilie poprvé,tak o tom nic nevím,děkuji
Nikl Team
Ahoj Petře,
po doručení boilies přepravní službou jej můžeš dát rovnou do mrazáku a nebo začít sušit. Podle toho, zda pojedeš na ryby a kdy. Někdy se taky vyplatí mít sebou při lovu hodně vysušené koule, které odolají tlaku bílých ryb. Boilies, které jsi nespotřeboval je možno opět mrazit, ale lepší je nechat ho v prodyšném sáčku sušit a použít při další vycházce na krmení. Při dlouhodobém sušení je třeba první cca týden alespoň 2–3× denně boilies promíchat, aby nechytlo plíseň. Když začnou koule „chrastit“ už plesnivět nezačnu (pokud jsou stále v suchu).