Sezona 2019 na srdcové vodě - 11. 2. 2020

Zdravím všechny zapálené a slušné kapraře a kaprařky, v tomto článku bych se s Vámi chtěl podělit o své zážitky a úspěchy z mého milovaného svazového revíru, na kterém jsem od malička po rybářské stránce vyrůstal a zdokonaloval a piloval své schopnosti. Abych vám svou srdcovou vodu trošku popsal.

01573-velka-dsc_0785.jpg

Jedná se o menší malebné sedmihektarové jezero, s průměrnou hloubkou kolem tří metrů, které je ze všech stran obklopeno lesy. Dno je zde převážně tvrdšího pískovo-jílovitého charakteru, pouze na mělčinách se nachází bahno. Obsádka ryb (ač to většina místních rybářů netuší ) je tu poměrně různorodá a obsáhlá. Jelikož se jezero nelovilo od devadesátých let, prakticky nikdo neví, co ukrývá… Ovšem jedno je jisté! Sice ve velmi malém množství, ale přeci zde žije několik doslova pravěkých stvoření, která mi nedají spát… Tak například letos na konci prázdnin se tu vytáhl skoro desetikilový candát, nebo v létě jsem měl možnost pozorovat opravdu gigantického amura, který se mi vyhříval nad krmným místem. Věřím, že to byla ryba hodně přes 15kg. Ale bavme se teď o kaprech.

Jezero je plné klasických násáďáků od 40-60cm, ovšem pak se zde nachází několik původních mohykánů, po kterých se snažím jít. Ano, to jsou ta pravěká stvoření, která mi nedají spát! Jelikož jezero nemá příliš přirozené potravy, nemají tyto ryby bohužel žádné rekordní rozměry, ani váhy, ale v tomhle případě mi to vůbec nevadí. Na těchto rybách mě baví jejich čistota a krása, obrovské ploutve a zdravé tlamy. Podle místních pamětníků porybných je těmto kaprům údajně mezi 16 – 20 lety. Znamená to tedy, že je většina místních kaprů de facto starších než jsem já a proto k nim chovám obrovský respekt. Za tu dobu si kapři vytvořili opravdu skvělý postřeh a z vlastní zkušenosti můžu říct, že jsou opravdu velmi vyčůraní a po celý rok je vůbec není jednoduché přelstít. Letos se mi to však díky produktům značky Nikl povedlo na jedničku!

01573-mala1--nahled.jpg

01573-mala2-dsc_0742-nahled.jpg

Jelikož mám tuto malebnou vodu opravdu jen kousek za domem a vlastním vozík Trakker Gravity Barrow, který je mým velikým pomocníkem, strávil jsem zde letos opravdu spoustu času. Za celý rok se mi zde podařilo polapit hned několik původních matadorů, z čehož mám opravdu velikou radost. Většina ryb zde má své nezaměnitelné poznávací znamení, tudíž není problém je od ostatních rozpoznat. Většinu těchto kaprů mám i pojmenovaných. Rád bych se zmínil o kaprovi jménem Karel (jméno na počest K. Nikla), který je chloubou místního revíru. Jedná se o starého lysce anglického charakteru s obrovskými ploutvemi a tlamou, nádherným kaštanovým hřbetem a světlým bříškem. Je to ryba, které si neskutečně vážím, a v budoucnu bych se sní chtěl ještě alespoň jednou setkat. Dále bych se chtěl zmínit a bojovném dlouhánovi Frankovi, nebo o místním největším zdokumentovaném šupináči Goliášovi. Jedná se o kapry, kteří sice neatakují hranici 15kg, ale pokaždé, mi jejich ulovení vyčaruje úsměv na tváři. Není to totiž nic jednoduchého tyhle vychytralé potvůrka dostat na podložku!

01573-velka-dsc_0280.jpg

Strategie

Na mém srdcovém rybníčku mi perfektně fungují dvě příchutě a to Gigantika a Scopex squid. V obou případech se jedná o boilies na masové bázi, které zde kapři opravdu milují. Jeho průměry a nastražování během roku přizpůsobuji situaci. Po jaru mám rád spíše panáčky, nebo single plovky, v létě a na podzim pak samostatné koule na dno, které kaprům prezentuji, jak nejpřirozeněji to jde. Také se mi zde osvědčilo masivněji krmit. Průměrně 2-3kg boilies mixu na den, kdy většinou po třetí noci začínají kapři beze strachu přijímat krmení ve větším množství a já pak mám největší šanci je chytit. Jelikož se zde nesmí zavážet, chytám pouze z odhozu. Má sestava se obvykle skládá ze závěsky s převlekem, 100g olova, Gizmo obratlíku a krátkého Blowback návazce složeného z 25lb šňůrky StripX, háčku Continental vel.4, krátkého Mouthsnaggeru a 3mm kroužku značky C’R’U. Jednoduché, ale vražedné!

01573-velka-golias.jpg

01573-velka-karel.jpg

Doufám, že se vám mé povídání líbilo, aspoň něco málo jste si z něj odnesli a na závěr bych se chtěl omluvit za neuvedení jména revíru. Chci mé malé jezírko a jeho obyvatele ochránit před masami rybářů. Mějte se krásně a u další zprávy ahoj.

Za Nikl tým - Pavel Novák

Návrat na přehled zpráv od vody