Pálavská maturita - 20. 3. 2020

Na konci října jsem se s kamarádem Radkem Zaviačičem dohodl na krátké výpravě pod Pálavské vrchy, která měla trvat 3 noci. Měli jsme zprávy o vysoké aktivitě ryb, která se bohužel podepsala i na aktivitě rybářů. Po příjezdu k jezeru jsme byly nemile překvapeni. Na vodě bylo 8 lodí a břehy obsypané rybáři. Nakonec jsme zvolili zátoku smrti a to se ukázalo jako dobrá volba.

Po vybalení tábora a zmapování lovných míst jsem na jednom prutu nastražil boili Extasy a vybral místo poblíž keře s tvrdým dnem a mírnou hranou, která se zvedala na z 5,5m na 4,5 m. 380m od břehu. Z tohoto místa jsem udělal během výpravy 7 záběrů. Druhým prutem, na který jsem zvolil Devill Krill, jsem se od počátku trápil. Místu jsem věřil, ale záběry nepřicházely a proto jsem ho po dvou dnech přesunul, ale abych nepředbíhal. Hned První večer dostávám záběr na Extasy a na břeh přivážím krásně pupkatého lysce okolo 10 kg. Bohužel se mi nedaří vzbudit fotografa a tak rychlá fotka na mobil se slovy: ,,přijde větší¨ mě utěšuje a kapra pouštím. Poté mám ještě záběr a o kapra přicházím ve vázce. V pět ráno podebírám dalšího lysce okolo 7-8 kg, kterého na břeh ani nevezu. Celý den se absolutně nic naděje. Kolem páté hodiny večer zrovna v momentě kdy dáme maso na gril přichází jízda na Extasy. Přijíždím na šokáč a zjišťuji, že je ryba ve stromě a to poctivě. Po namáhavém vytrhání šokáče ze stromu beru do ruky prut a okamžitě domotávám volný vlasec. V ten moment udělala ryba tak velký výpad, že to nevydržel zjevně narušený šokový silon a prasknul. Zklamaný se vracím, a v myšlenkách vím, že jsem měl na prutu velkou rybu.

Do téhle doby Devill na pravém prutu stále mlčel a poprvé se ozval kolem 8 hodiny večer, kdy  jsem vytáhl malého kapra okolo 60 cm. To mě utvrdilo v tom, že si následující  den vyberu nové místo. Prozatím místo kde jsem pokládal svůj levý prut spolehlivě fungovalo. Před desátou večerní dostávám opět záběr a konečně přivážím na břeh lysce přes 10 kg. V pět ráno stejná písnička na jejímž konci byl lysec s váhou 12,3 kg.  Za zmínku stojí také kuriózní příhoda. Uléháme do spacáků za absolutního bezvětří, hladina jako olej. Vyšoupneme člun na první schodek a jdeme spát. V jednu ráno mě budí Radek se slovy "Michale vstávej, uplaval nám  člun". Nebylo mi v ten moment moc do smíchu. Každý běžíme na jinou stranu a naštěstí nacházím člun u břehu asi 300 m od našeho místa. Trošku potlučený, ale v pořádku. Alespoň máme zase na co vzpomínat!!

Byl před námi poslední den a věděli jsem, že má přijít obrovský vítr. Rychle jsem našel nové místo pro Devill. Opět se celý den nic nedělo. Až okolo páté dostávám záběr právě na devill, ale rozhoduji se zdolávat kapra ze břehu kvůli velkým vlnám a silnému větru. Kapr si na 80 metrech od břehu našel staré Šňůry, do kterých se zamotal. Nechávám ležet prut ve stojanu a čekám jestli vyjede. Po hodině to Radek nevydrží a bere prut se slovy "zkusím pro něj jet." Kapra dostává k hladině, ale v silném větru se mu nedaří najet tak, aby jej podebral. Po asi 15 minutovém zápolení se kapr vyhakuje a mizí. Radek mu odhadoval 15-16kg. A to byl také můj poslední záběr. Pak začal kouzlit Ráďa, ale o tom vám řekne ve svém reportu sám.

01584-mala1-dsc03942-nahled.jpg

01584-mala2-dsc04751-nahled.jpg

01584-mala1-dsc04856-nahled.jpg

01584-mala2-img_3905-nahled.jpg

01584-mala1-img_3908-nahled.jpg

01584-mala2-img_3918-nahled.jpg

Na takové ploše se člověk neustále má co učit a musí se pořád zdokonalovat. A já už teď vím, že příště pojedu zase o něco moudřejší a připravenější.

Za Nikl tým - Michal "Majkl" Skalka

Návrat na přehled zpráv od vody