Pálavské lyscobraní - 26. 3. 2020

Poněkud podivný nadpis tohoto reportu říkáte si? Jinak jsem to nazvat ale nemohl! Každý kdo pod pálavské vrchy někdy zamířil a nebo jen viděl fotky kaprů mi dá zapravdu že se z 99% jedná o dlouhé a silné šupináče kteří mnohdy dosahují délky i 115cm, tak je znám i já! Na Novomlýnských jezerem jsem vyrostl, otec mě sem brával již od 5let a tak jsem zde zažil opravdu mnoho. Jediné co jsem zde nezažil bylo chytnou lysce nad 10kg, ano viděl jsem na fotce velké lysce z jezer ale většinou se jednalo o ryby z D7 a nebo tu nezůstali. No tato výprava kterou jsem s kolegou Michalem naplánovali nám přinesla spousty překvapení!

01586-velka-img_0961_fotor.jpg

O krmením jsem měl jasno beru si Devill Krill a Gigantiku tak jako většinou, do zálohy pár kilo 3XL, nikdy si neberu více druhů než tři! Někdo to určitě zná, pak tam sedíte a vymýšlíte kraviny. To nemám rád proto se vždy rozhodnu předem a soustředím se spíše na úspěch tím že své taktice věřím a vytipuji správná místa! Takže tři druhy boilie Devill, Gigantika a 3XL k tomu nesmí chybět Criticals od každého druhu vše ve 24mm ( nic jiného už ani nechytám), nějaká plovka a v poslední době jsem si oblíbil esence! Ty vozím furt v příchutí daného boilie a nesmí chybět ani pepř! 

Po dvou letech byl konečně normální stav hladiny což se podepsalo na obsazení jezer, z toho jsem radost neměl. Mám rád prostor. Místo jsme tedy vybrali spíše nouzové než to které jsem chtěl. Nevadí 3dny před námi a věřím tomu že se něco povede. Po příjezdu do toho začal hned šlapat Michal a za prvních 24hodin měl tři záběry a všechny na Extasy, no víte o jaké ryby se jednalo? Ano byli to kapři a bez šupin, ryba která se mě vyhýbá jako čert kříže, možná si říkáte že přeháním. Ale přísahám že kdybych přijel na jezero kde bude tisíc lysců a pouze dva šupináči udělám dva záběry a budou to ti dva šupící. Nachystal jsem tedy nové montáže, takovou klasiku 35lb StripX, krátký mouthsnagger černé barvy jen háček jsem tentokrát zvolil jiný než vždy, vsadil jsem na Predátor. Když mi je Karel  dával k vyzkoušení, říkal že je to mašina. Na jezerech jsem je zkoušel a fungovali ani nevím proč jsem je zase vynechával. Na oba pruty 2x 24mm critical a jdeme najít nové místa!

Michal tahal a já furt nic! Ale všemu jsem věřil a pouze přikrmil. Dva dny za námi Michal na účtu x záběrů, něco vytáhl, něco tam nechal. Ale víte co? Samý lysec! Poslední den hlásila appka vítr v nárazech až 80km/h což už je pro mne taková hrana kdy bych šel na vodu. Naštěstí jsem chytal na nějakých 90m, jsem líný to vozit daleko :D Michal který to měl  o hodně dál samozřejmě udělal záběry. Na vodu už nešel a o ryby přišel. Zmizely dokonce i některé lodě. Voda se celkem zakalila a jelikož šel vítr přímo na nás přinesl i celkem dost bordelu, zejména spousty rozkládajících se cejnů. Pecka říkal jsem si teď to přijde a taky přišlo, opatrný záběr a díky velkým vlnám zdolávám bez problémů prvního kapra. Že to uhádnete? Ano šupík lehce přes 10kg. Večer se měl vítr uklidnit a já tomu strašně věřil, musí to přijít říkal jsem si. Jakmile se vítr trochu uklidnil hned jsem vyrazili na vodu. Již nedokrmuji jen jsem zkontroloval montáže a položil zpět na svá místa. Vše v naprostém pořádku Predator vel.4 perfektně ostrý, kuličky už byli trhu ozobané ale tak to mám rád. Dělat že už tu nejsem.

Kolem půl deváté večer přichází jízda, na nic nečekám a vyrážím! Ryba samozřejmě ve vázce o které jsem věděl, zajel jen pod starou cestu a proletěl keřem které dříve lemovali tuto kamenitou cestu. Clearwater shockleader drží jak má a já nepotřebuji ani kotvičku a jedu za rybou, montáž drží jak přibitá a po krátkém souboji se na hladině vyhoupl lysec! Ano Lysec, v tu chvíli by se mě krve nedořezal, přichází nervy a já se modlím aby vše vydrželo, natahuji podběrák…a je tam! Prokletí přelomeno a já mám lysce který nevypadá vůbec zle! Krásný pálavský kopaček který jsem tu nikdy neviděl a přes 10kg určitě má! Jakmile jsem mu vydělal s tlamky montáž, rozkládám podběrák a dávám ho do člunu, mm tak to je můj nový svazový osobák co se lysce na svazu! Montáž i dvě criticals Devill Krillu jsou ještě chytatelné, přejíždím pohledem šokáč a ten je taky použitelný! Jsem kousek od potopené cesty, sice né na místě kde jsem chytal ale to nevadí, na vyvážku používám pouze Snad Clips které fungují skvěle a jsou rychle a bezpečné! Dávám tedy kámen a pokládám zpět na cestu, ještě přihazuji dvě hrsti boilie Devill Krill 24mm předem vymočených aby to vypadalo že tam leží delší dobu. A na plný výkon letím ke břehu, kaprovi jsem samozřejmě do podložky nakýbloval vodu. Na břehu rybu dokumentuji a rychle pouštím. Sedám do křesla a prohlížím fotky když v tom mi jednou pípnul prut který jsem před 10min položil! Nic asi další mrtvý cejn, na kapra se nemůžu vynadívat asi má nejhezčí ryba z Novomlýnských jezer! A je tu brutální jízda! Odkládám foťák, ani nestíhám dát gumáky, beru prut a naskakuji do člunu! Když jsem mu jen tak ze zvyku při pouštění říkal pošli bráchu, nečekal jsem že ještě něco dojde, do konce lovu zbývala necelá hodinka. Nechci se opakovat ale souboj proběhl jak přes kopírák..ryba opět v keři a trochu se hubuji za to že jsem to nepřevázal Clearwater ovšem opět drží, ryba jede dát a tak šokáč s keře na prase vyškubávám, a ryba si to štráduje dál směrem k Michalovím prutům tím že chytal na 200-300m bylo mi jasné že jeho vlasce musel podjet, černé vlasce ve tmě jsou super takže jsem je dlouho hledal než jsem mohl přejet a jen se modlil ať mě ryba nikam nezajede. Konečně přidávám na motoru u čumím do tmy kdy mi opět proletí začátek schockleaderu, jsem na něm! Ještě 30m a jsem na rybě, zpomaluji a lehce domotávám. Přitom si povoluji brzdu, to už se mi párkrát vymstilo. Ryba je podemnou a není u dna, opírám se tedy do prutu a začíná souboj, uklidňuji se že montáž bylo ok jelikož tento vypadá dobře! Všude mrtví cejni nebo chvíli před úhynem, poslední roky mají nemoc která jim nafoukne plynový měchýř a nemohou se potopit, takže postupně uhynou, pokud je dříve nežere nějaký dravec. 

Mít plný naviják vnitřností z cejnů je fakt pecka, ovšem v tuto chvíli je to to poslední co mě zajímá, kapr se totiž obtočil kolem člunu a vydal se proti vlnám které se v tuto chvílí opět trochu zvedli! Jede zpět pod Michalovi pruty a za nimi jsou i potopené keře, musím ho zastavit. Bohužel v zápalu boje nedávám pozor a zvuk motoru mi napovídá že jsem namotal vzdálenější Michalův prut! Odklopuji cívku a a zvedám motor, pecka je to ve vrtuli a přitom jsem to ani neuřízl. Už je pozdě a tak dávám plný což způsobuje to že Michal má padák a druhý konec černého vlasce vystřelil někam do neznáma. Opět sklápím motor a dávám bacha kde je druhý prut..uff jsem hned vedle. To bylo o fous ale podjel jsem ho a kde je kapr? Naštěstí mu nejspíš došli síly a do keře nedojel, souboj trvá asi tři minuty a na hladině se objevuje opět lysec! Je delší ale již nevypadá tak mohutně, pustím ho u lodi říkám si a tak se mu snažím vyprostit z tlamky háček, ten ovšem sedí jak přibitý a tak se mi to ve vlnách asi nepovede, rozhoduji se ho tedy zvednout do lodě a poté ho pustit. Když jsem ho chtěl v sedě zvednout nějak jsem se sekl, podběrák je asi někde zahálky napadlo mě. Není! Tak jsem normální? Nahýbám se tedy přes plovák člunu a dávám kapra do člunu…nooo tak tebe kamaráde jen tak nepustím! V tuto chvíli vím že jsem si opět posunul osobák co se lysce týče! U břehu dělám že nic a následně podávám podložku Michalovi, jakmile jí odehne převezme začíná se smát a hned tipuje váhu :D 16kg netrefil, já svůj odhad dávám na 19kg ale to už bylo moc. Nicméně mám ohromnou radost a užívám si poslední hodinky mé poslední výpravy! Kdyby mi někdo řekl jak dopadne, na tisíc procent bych se mu vysmál!

01586-mala1-img_1188_fotor-nahled.jpg

01586-mala2-img_3924_fotor-nahled.jpg

01586-mala1-img_3937_fotor-nahled.jpg

01586-mala2-img_3949-kopie-_fotor-nahled.jpg

01586-mala1-img_3967-kopie-_fotor-nahled.jpg

01586-mala2-img_4751_fotor-nahled.jpg

Ráno při balení mi přichází ještě poslední záběr! Opět lysec, krásný, malý lysinek kterého snad ještě někdy potkám. Na místě rovnou vysílám i zbytky boilie tím že jsem jej předmáčel na. Tři dny, nic jiného nezbývá, tak snad vám kluci bude šmakovat!

Zase příště u vody.

Za Nikl tým - Radek Zaviačič

Návrat na přehled zpráv od vody