Ve znamení lysců - 18. 12. 2020

Stejně tak, jako je tomu vždy ve stejnou roční dobu, bylo tomu tak i tentokrát. Podzim ohlásil svůj příchod. Zbarvené stromy, padající listí, nižší teploty a ochlazující se voda. Přesně to byl ten správný impuls vyrazit k vodě a pokusit se o nějaký ten úlovek. Letošní podzim jsem nenechal nic náhodě a na následující vycházky se poctivě připravil. Hned v úvodu, ještě před jakoukoli návštěvou vody, dostaly navijáky novou dávku imitace Crossline 0,31mm od firmy CARP´R´US. Původní imitace už toho měla za sezonu docela dost a tak jsem se chtěl vyhnout případné ztrátě úlovku.

01760-velka-foto-c-1.jpg

Na výpravu, na kterou jsem se chystal, nebyla ničím zvláštním a tak jsem vezl pouze to nejnutnější a nedělal si ani moc starosti s návnadou i nástrahou. Po příjezdu k vodě jsem rychle připravil základní tábor a hned poté se soustředil na udice, které jsem chtěl mít co nejdříve nahozené. Nikam jsem ale nepospíchal, protože jsem očekával, že pískovna, na které jsem chytal, mi vydá své úlovky pouze buď v dopoledních, nebo odpoledních hodinách. Nejprve jsem tedy řešil otázku nástrahy a teprve ve chvíli, kdy byly montáže ve vodě, začal jsem řešit otázku návnady. Nástrahy jsem si logicky rozdělil, abych zjistil, co bude kaprům více chutnat. Tak jako tak jsem vsadil vše na jednu kartu, respektivě příchuť. Rozdíl byl pouze v druhu. Pod háček jsem dal na jeden prut boilies v dipu v příchuti Devill Krill. Jde o velmi atraktivní nástrahu, která dokáže rychle zaujmout pozornost, proto se stala favoritem této podzimní výpravy.

01760-mala1-foto-c-2-nahled.jpg

01760-mala2-foto-c-3-nahled.jpg

Když byly montáže na svém místě (a tím tedy konečně i ve vodě), začal jsem se věnovat krmení. Pro rychlé rozjetí místa padla jasná volba na 18mm pelety Devill Krill, které jsou na rozkrmení (nejen do studené vody) dobrá volba. Dobře se totiž rozpadají, bezvadně uvolňují látky, ze kterých jsou vyrobeny a kaprům chutnají. Jak vím, že kaprům chutnají? Asi tak, že tyto pelety nikdy nechybí v mé krmné kampani a nikdy se mi nestalo, že bych byl bez záběru… Do vody padly díky krmné raketě Spider Spod cca 2 kila pelet na rozkrmení. K tomu pro zpestření lovného místa ještě cca 1 kilo Economic boilie příchutě Chilli Spice.

01760-velka-foto-c-4.jpg

Atraktivita nástrahy i návnady na sebe nenechala dlouho čekat a brzy začaly chodit záběry. Sice od menších ryb, ale to mi nevadilo. Bylo důležité, že vše funguje tak, jak má. Teprve až po setmění, kdy bylo vše pohlceno naprostou tmou, se mi daří dostat do podběráku fotkového kapra. Jde o lysce.

01760-velka-foto-c-5.jpg

Druhý den dopoledne, tedy v době očekávaného záběru, se mi daří do podběráku dostat další pěkného kapra – opět lysce. V podložce ho polévám vodou a kochám se jeho krásou… Neměřím ho, ani nevážím. Výpravu si užívám s každým kaprem. Koneckonců jsem jel na výpravu si oddechnout od rutinny všedního života, nikoliv lámat nějaké rekordy váhové kategorie.

01760-mala1-foto-c-6a-nahled.jpg

01760-mala2-foto-c-6b-nahled.jpg

Po vyfotografování a puštění kapra zpět vody bylo jasné, co mě čeká. Kromě nahození prutu zpět na lovné místo, bylo potřeba dokrmit místo. Z bivaku jsem vytáhnul kyblík od firmy Trakker, ve kterém zbyly pelety z předchozího dne. Takže klasická logistická rutina. Pelety Devill Krill do rakety Spider Spod a raketa směr krmné místo. Stáhnout raketu a zase a zase znovu. Zkrátka tak dlouho, dokud nebyl kyblík Trakker prázdný. Nějakou chvilku to zabralo, ale povedlo se. Vše je na svém místě. Montáže i krmení.

01760-mala1-foto-c-7-nahled.jpg

01760-mala2-foto-c-8-nahled.jpg

S očekáváním na další záběr, se kterým jsem počítal už až v odpoledních hodinách, jsem poslal do placu větu, že s dalším záběrem by mohl přijít další lysec… světe div se, ale zanedlouho byl v podložce. Začal jsem věřit tomu, že na boilie v dipu mi chodí jen lysci. Možná náhoda, možná ne. Každopádně to byla realita a téměř sázka na jistotu, protože s dalším záběrem přišel další lysec. A to už náhoda nebyla. Tahle výprava prostě byla ve znamení lysců.

01760-mala1-foto-c-9-nahled.jpg

01760-mala2-foto-c-10-nahled.jpg

Za Nikl tým - Matěj Šole

Návrat na přehled zpráv od vody