Poradna

Vítejte v poradně Nikl Teamu

Máte-li jakoukoliv otázku z oblasti kaprařiny, Nikl Team Vám na tomto místě pomůže nalézt odpověď! V případě, že nenajdete podobný dotaz v archivu poradny, položte nám novou otázku.

Pokud v nás vložíte svou důveru a rozhodnote se u nás nakupit, naleznte veškerý sortiment určený pro lov kapra v sekci Kaprařina.

Chci poslat dotaz

#272 17. 8. 2009 Padání menších ryb z háčků Longshank Nailer

Jan Marcoň: Dobrý den, rád bych se zeptal, zda nemáte problémy s padáním menších ryb. Na pleté šňůrce mám bezuzlově navázaný háček Longshank Nailer č.6 s rovnátkem - červíkem. Používám boili velikosti 24 mm, které mám na návazci z fluorokarbonu volně klouzajícím po ramínku háčku mezi zarážkami na háček cca 1,5 cm od obloučku háčku. Vše originál "Carp R Us". Délka návazce 25 cm, zakončeno napevno uchyceným 80 g olovem. Pokud se zadaří a boili vezme kapr kolem 10 kg háček sedí perfektně, nicméně takový kapr je u mne jeden z deseti a zbyvajících děvět se po krátkém souboji vypne. Můžete mi prosím poradit co upravit, aby se poměr zdolaných ryb otočil, ale ne na úkor těch větších. Děkuju

Nikl Team

Dobrý den,

Váš dotaz je velmi zajímavý, pokusíme se tomu společně přijít na kloub. Háčky Longshank Nailer svým tvarem vedle skvělé zachytávací schopnosti v kapří tlamce mají také tohle specifikum. Při zatížení a tahu během zdolávání u nich totiž dochází k určitému mírnému pružení, které v určité situaci může způsobovat vyřezání ryby. Daleko výraznější tento problém může nastat u Longshanku velikosti 8, který je vyroben z jemnějšího drátu a tudíž má o něco větší tendenci se vyříznout. Klíčovou věcí v takové situaci je ale především to, že tohle se stává jen u ryb s velmi měkkou tlamkou. Proto Vám větší kapři na háčku drží. Těžší kapr má tlamku houževnatější a mírné pružení háčku nemůže způsobit jeho vyříznutí.

V takovém případě zkrátka vyměňte háček a použíjte háček s krátkým rovným raménkem – Centurion 2000 doplněný o rovnátko Mouthsnagger.

Druhou příčinou Vašich potíží může být docela dobře prostě jen opatrné sbírání kaprů. Tohle se stává čas od času i nám. kapři zkrátka v období třeba 1–2 dnů berou nástrahy opatrně nebo zkrátka nestandartním způsobem a je velmi těžké proměnit jasný záběr a kapra správně zaseknout.

V takovém případě může nastat opravdu problém, který lze vyřešit buďto velmi výrazným prodloužením vlasu (8–10cm !!), což málo kaprařů udělá, nebo jednoduše použitím co největšího háčku. Nebojte se použít opravdu velký háček – jako je třeba Deep Gripper ve velikosti 1/0. Takový hák v těchto situacích může být jediným lékem.

Snad jsme Vám alespoň částečně pomohli. Vyzkoušejte naše rady, jsme přesvědčeni o tom, že s jejich pomocí proměníte mnohem více záběrů.

#271 16. 8. 2009 Jak začít s lovem kaprů, krátkodobé vycházky

Jirka: Dobrý den, hned na úvod se přiznám že nejsem kaprař, k lovu ryb jsem se vrátil po několika letech. A většinu letošního roku vláčím. Ale kapři a větší ryby mě také baví a výbavu kterou jsem si pořídil bych rád upotřebil. Momentálně si zkouším návazce a hledám možnosti jak na kapra vyzrát. Chtěl bych se zeptat na nějaké tipy na boilies, pelety, kukuřici, které se dají využít při krátkých rybolovech. K vodě chodím rekreačně a na celodenní výpravy nemám čas. Jde mi o lov i menších kaprů. Pokud je něco i mimo zmíněné tak může být i to. Cenově to nemusí být to nejdražší, ale pokud se to vyplatí tak i to mě bude zajímat. Děkuji za odpověď

Nikl Team

Dobrý den Jirko,

v případě, že máte k lovu kaprů jen velmi omezený čas, ale přesto velkou chuť si zarybařit, je potřeba být při lovu aktivní a udělat všechno proto, abyste kapry lokalizoval, zaujal a následně vydráždil k záběru.

Toto téma je rozsahem odpovídající menší knize a navíc jsme v minulosti v Poradně zodpovídali velkou řadu v podstatě identických otázek.

Tady si projděte dotaz v otázce č. 68.

Zde se mrkněte na otázku číslo 124, 130 a 132.

Tady se podívejte na dotaz 218.

Proto si dovolíme Vás pouze odkázat na některé z nich. V našich starších odpovědích bezesporu naleznete spoustu podnětných myšlenek, rad a skvělých tip, které Vám ulehčí cestu k ulovení kaprů.

#270 16. 8. 2009 Jaké tekuté složky do 3XL a Mojita?

Viktor Šporcr: Zdravím Nikt Team. Ctěl bych se zeptat jaké přísady dáváte do tekuté složky na 3XL a Mojito.Po té co mi kolegové rybáři vytřeli zrak s těmito bobky, musím vyzkoušet:)
Dotaz k produktu: Boilie mix 3XL, Mojito boilie mix

Nikl Team

Dobrý den Viktore,

boilies 3XL i Mojito si můžete buďto sám uválet a uvařit z našich originálních boilies mixů nebo přímo zakoupit mražené boilies 3XL a Mojito. Receptura tekutých additiv, kterou doporučujeme při výrobě boilies z mixu 3XL i Mojito je naprosto stejná kombinace, jakou používáme při výrobě stejnojmenného mraženého boilies z naší produkce.

Naše jednoznačně nejefektivnější kombinace tekutých složek pro boilies 3XL:

Na 2kg boilies mixu 3XL

100ml komplexu 3XL

80ml melasy

40ml Robin oil

40ml Robin oil activ

Pro výrobu boilies Mojito použijte následující recepturu:

2kg boilies mixu Mojito

100ml komplexu Mojito

30ml Čistého lososového oleje

4ml sladidla NHDC

V případě, že Vám kolegové u vody ukázali, jak skvělé boilies tyto dvě receptury jsou, máte možnost se o jejich účinnosti přesvědčit i na vlastní kůži :-)

#269 16. 8. 2009 Maďarský revír Deríto-to ?

buldok7: dobrý den
chtěl bych se zeptat v zaří jedeme do Madarska na revír TATI DERÍTO-TO jaký druh boili by jste doporučil
předem děkuji
s pozdravem ZDENEK

Nikl Team

Dobrý den buldoku7 :-)

na revíru Deríto v Maďarsku nikdo z našeho týmu dosud nechytal a z vlastní zkušenosti Vám tedy nejvhodnější boilies doporučit nemůžeme.

Ani od našich zákazníků si v této chvíli nemůžeme vybavit nějaké informace k této vodě. Přesto se Vám samozřejmě pokusíme být nápomocní radou. Kdybychom na tuto Maďarskou lokalitu vyráželi my, připravili bychom se následujícím způsobem. Jako první druh boilies bychom bezesporu vzali 3XL, které zkrátka chytí kapra snad na všech vodách, kde ho použijete. Jako o něco selektivnější boilies bychom si vzali buďto C4 se Squid Octpusem nebo Food Signal.

Důležitým prvkem, na kterým je dobré pamatovat při výpravě na Maďarská jezera je riziko výskytu sumečků amerických. Hejna těchto fousatých potvůrek dokáží rychle zlikvidovat Vaše návnady i nástrahy a zhatit tak Váš záměr s ulovením pěkných kaprů. Přístupů, jak se těmto rybám bránit je několik. Dobrou alternativou k boilies, které je pro sumečky jako magnet je pokusit se kapry chytat na Tygří ořechy, které sumečci nechávají bez povšimnutí. Pro všechny případy bychom si přibalili jako pojistku 1 nebo 2 2kg kbelíky nakládaných tygřích oříšků podle receptury KN.

Druhým nástrojem určeným k boji proti sumečkům je smršťovací trubička Rap-it, kterou smrštíte kolem nástrahy a zabráníte tak sumečkům postupně zlikvidovat celou nástrahu.

Posledním tipem a zároveň pojistkou pro všechny případy, kterou bychom si přibalili je pytlík hotového boilies Tiger Peanut , které jako jedno z mála není pro sumečky příliš zajímavé, ale kapři na něj reagují velmi pozitivně.

Přejeme příjemnou rybářskou dovlenou korunovanou skvělými úlovky!

00269_hejno-sumecku.jpg


#268 15. 8. 2009 Mraženky, dipy a gely Imperial baits?

Ondra: Dobrý den,
chtěl bych se zeptat,jak dlouho sušit mražené boilies Mražené boilie Monster-liver 24mm,Mražené boilie Osmotic Spice 24mm.A jak dlouho před výpravou naložit do dipu,a jestli mohu naložit i v-pop plovoucí boilie.A jak nejlépe upravit kouli v gelu Amino GEL Osmotic Spic 100 g

Imperial Team

Dobrý den Ondro,

všechny druhy mraženého boilies Imperial baits, které vyrábíme jsou před zamražením vysušeny dostatečně dlouhou na to, abyste je k lovu mohl použít ihned po jejich rozmrazení. Pokud si ale přejete z jakýchkoliv důvodů mít svoje boilies více vysušené, je možné ho rozložené ve vzdušných bednýnkách nebo boilies sacích na dobře větraném místě dosušovat podle Vašich potřeb.

Ohledně dipování v Amino Dipech IImperial Baits – doporučujeme nástrahy máčet po dobu nejméně 24 hodin tak, aby stačili dostatečně nasáknout atraktivní roztok do své struktury. Horní časová hranice dipování v naših dipech není stanovena. Není problém ponechat nástrahy v dipu i po řadu měsíců. Dá se říci, že čím déle nástrahy v dipu ponořené jsou, tím silnější a dlouhodobější vábící signál budou ve vodě vypouštět.

Stejným způsobemjako potápivé mražené boilies můžete dipovat také naše plovoucí boilies V-pops i popky z řady Carptrack Flyiing. Nakládání pop-ups boilies do Amino dipů je stejné jako u potápivého boilies. Naší specialitou je však dipování V-pops přímo do koncentrovaných esencí řady Carptrack Flavour, které jsou k dipování pop-ups jako silně atraktorových nástrah velmi vhodné. Je to dáno jejich specifickým typem nosiče. Zdaleka ne všechny esence, které můžete v obchodě koupit jsou vhodné k tomuto účelu!

Ohledně obalování nástrahy v Amino Gelu. Úplně nejlepším způsobem jeho použití je následující. Připravenou nástrahu na návazci nejprve celou i s háčkem ponořte do tekuté potravy Liquid Amino a následně ponořte do krabičky s Amino Gelem, uzavřete krabičku a silně zatřepejte. Tento postup opakujte postupně 3krát, aby se na Vaší nástraze usadila dostatečně silná vrstva práškového gelu. Výhoda tohoto postupu spočívá v tom, že se Vám gelem obalí i háček, čímž ho částečně zamaskujete…

Přejeme hodně úspěchů s produkty Imperial Baits a řadu krásných fotografií od vody!

#267 14. 8. 2009 Jak v říjnu na Novomlýnské nádrže?

Jaromír Kučera: Dobrý den. začátkem října se chystám na deseti denní výpravu na Novomlýnské nádrže. Zajímalo by mě, jaké boilie a velikost bych měl použít a kterou z nádrží mi ste mi doporučil?
Novomlýské nádrže jsem nenašel v soupisu revírů Českého rybářského svazu. Zajímalo by mě, zda mi postačí celosvazová povolenka nebo se musí platit na Nových mlýnech nějaké hostovačky?
Předem děkuji za odpověď
S pozdravem Jaromír Kučera

Nikl Team

Dobrý den Jaromíre,

jezera pod Pálavskými vrchy jsou jednou z nejlepších lokalit pro lov kaprů v České republice. V soupisu revírů Českého rybářského svazu je nalézt nemůžete, protože spadají pod Moravský rybářský svaz, který je samostatně hospodařícím subjektem, spravujícím lokality na Moravě. Revír tvoří soustava tří jezer označené Dyje 5, 6 a 7. Jezera Dyje 5 a 7 jsou zahrnuty ve svazových revírech a platí na nich povolenka Moravského rybářského svazu, revír Dyje 6 je vyjmut ze svazových revírů a zvláštní povolenky na něj vydává Rybářství Pohořelice, které na něm hospodaří samostatně.

Pro Vás je však důležité to, že povolení k rybolovu na všechny tři jezera si můžete zakoupit přímo ve zpracovně ryb Rybářství Pohořelice, která se nachází přímo na břehu jezera Dyje 6 – přesně tady – GPS souřadnice Loc: 48°52'59.519"N, 16°36'0.422"E . Prodej povolenek tam má na starosti paní Janíčková, která je tam denně od 5.00 – 15.00. V případě, že přijedete po 15té hodině, je potřeba se s ní individuálně domluvit a zajet za ní pro povolenku do Strachotína domů.

Telefon na paní Janíčkovou je 777 683 237.

Co se týče vhodného boiliespro lov na Mušovských jezerech – na všech 3 nádržích vykazují fantastické výsledky naše osvědčené boilies 3XL, Mojito či o něco selektivnější C4 Damson/Squid&octopus či Food Signal.

Velikost boilies na Mušovská jezera zvolte 21mm a 24mm a zkoušejte. Někdy ryby lépe berou na 1 kuličku 24mm, někdy je nejproduktivnější nástraha ze dvou 21mm kuliček.

Snad jsme Vám s Vašim dotazem pomohli poměrně vyčerpávajícím způsobem. Přejeme spoustu krásných zážitků pod Palávskými vrchy a budeme se těšit na případnou zpětnou odezvu a zprávu o Vašich rybářských úspěších!

#266 14. 8. 2009 Co použít na místo olověnky do čisté vody ?

Vašek: Dobry den chtěl bych se zeptat co použít na místo olověnky do čisté vody.
Jaky použít Flurokarbon.Co od jaké firmy.S čím máte zkušenosti,dnes je toho na trhu taková spousta,že člověk neví co si vlastně má vybrat.
Předem vám moc děkuji za odpověd.

Nikl Team

Dobrý den Vašku,

na místo nástavce z olověné šňůrky se nám skvěle osvědčuje metrový nástavec ze silného oděruvzdorného fluorocarbonu. Pro tento účel byl firmou Carp´R´Us vyvinut nový typ Clearwater fluorocarbonu v nosnosti 50lbs. K dispozici jsou jednak hotové fluorocarbonové nástavce v délce 90cm v různých variantách.

V případě, že používáte bezpečnostní závěsky Snag clip CRU, je pro tuto sestavu určen nástavec Ring Leader – (k dispozici ve variantách 30 a 50lbs). Zakončení 5mm kroužkem přesně pasuje na bezpečnostní závěsku.

Pokud chcete použít klasické závěsky, například Lead clips od Kordy, jsou pro tuto sestavu určené fluorocarbonové nástavce Speed leader. Ty jsou zakončeny fantastickým Gizmo obratlíkem, který umožňuje rychlou výměnu návazců a opravdu přesně pasuje do tělíčka závěsky Korda.

Chcete-li použít jakoukoliv jinou sestavu, především při vyvážení nástrah pomocí člunu – například montáž s odpadávacím kameny na gumičce, nabízíme nástavce Clearwater leader 183cm, který je speciálním svařeným očkem opatřen jen na jednom konci, zatímco druhý konec je volný a můžete si na něj uvázat jakýkoliv obratlík, který potřebujete.

Další možností je pořídit si přímo větší námot Clearwater Shockleader 50lbs. Jedná se o totožný materiál, ze kterého jsou vyráběny výše uvedené nástavce, v této formě pouze nabízen v ekonomickém 30m balení. Cena tohoto produktu je sice poměrně vysoká, ale pokud vezmete v úvahu, že se nejedná o obyčejný vlasec, ale o speciální materiál, kterým nahrazujete olověnou šňůru, zjistíte, že tato varianta nástavce je nejen o hodně lepším materiálem, ale také levnějším.

Navíc je z tohoto 50lbs možné vázat také samotné návazce – ať už celkově ztužené nebo kombinované, které se Vám osvědčí i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Snad jsme Vám pomohli zorientovat se v této oblasti. Přejeme hodně úspěchů a šťastný lov!

00266_ring-leader.jpg


#265 14. 8. 2009 Jak navázat háček Longshank Nailer?

Michal: Zdravím "Nikl teame", prosím o radu s háčky Longshank. Jde mi o to jakým zbůsobem doporučujete jejich uvázání - zda klasickým bezuzlovým vázáním, nebo soudkovým uzlem "pouze za očko háčku" a poté háček doplnit o vlas, kroužek a gumové zarážky.? Dále jaký zhruba doporučujete "krok" mezi háčkem a samotnou kuličkout - jak v případě použití pouze potápivého boilie tak " na panáčka". Má velikost boilie vliv na délku kroku? Jaký?

Díky za odpověď a ať se Vám daří.

Michal

Nikl Team

Dobrý den Michale,

Háčky Longshank Nailer vážeme třemi hlavními způsoby. Každý máme oblíbený svůj styl vázání a můžeme potvrdit, že oba fungují perfektně.

1, Navázání stylem Blow-back rig. Tedy bezuzlové navázání, kde je ke vlasu přivázán jezdící ocelový kroužek navlečený na dlouhém raménku háčku. Tímto způsobem vážeme háčky Longshank v případě, že koncovou část návazce tvoří jemná pletená šňůrka.

2, Sestava s vlasem uvázaným ke kroužku, který jezdí po raménku háčku mezi dvěma silikonovými stopery. Přímo pro tuhle situaci je určená sada Ring kit, která obsahuje i kroužky i stopery. V tomto případě můžete háček navázat bezuzlovým uzlem s tím, že zkrátka ustřihnete část šňůrky, která normálne plní funkci vlasu. Je však ale samozřejmě možné použít i obratlíkový uzel Grinner. Tento způsob vázání je využitelný u všech typů návazcůvých materiálů. Ať splétaných či monofilních.

3, Klasické bezuzlové vázání. V případě, že chcete rybařit s tuhým návazcem například z fluorocarbonového monofilu, můžete Longshank uvázat klasickým bezuzlovým způsobem s tím, že vlas Vám bude tvořit přímo monofil. V tomto případě je ale opravdu lepší doplnit háček kouskem smršťovačky. Vlasové rovnátko dobře upraví úhel, pod kterým vychází vlákno fluorocarbonu očkem háčku a nedojde tak k jeho přehnanému odstávání.

Co se týká vzdálenosti nástrahy od obloučku háčku – to je téma nekonečných debat mezi kapraři. Nám se ale obecně osvědčují spíše delší vlasy. Dobrým středem je vzdálenost okolo 1,5cm od obloučku háčku.

To, jestli chytáte s potápivým boilies nebo panáčkem není podstatné- na délku vlasu tohle nemá vliv.

S větší nástrahou je lepší délku vlasu prodlužovat, aby nástraha nezakryla háček když jde „do tuhého“ a kapr se snaží vyfouknout nasátou nástrahu z tlamky.

Přejeme hodně úspěchů s Longshank Nailers!

#264 14. 8. 2009 Jaké boilies koncem srpna na Mušov?

Kamil : Jaký druh boili by jste doporučili koncem srpna na Mušovská jezera?

Nikl Team

Dobrý den Kamile,

v závislosti na tom, co si od lovu na Mušově slibujete, doporučili bychom Vám jako velmi atraktivní a na záběry opravdu produktivní boilies Mojito nebo 3XL. Loni v tomto období se na Mušov vydal člen našeho týmu Marda. V této zprávě od vody se můžete přesvědčit o jeho výsledcích.

Jako řekněme poněkud selektivnější boilies, se kterým nebudete zřejmě mít tolik záběrů, ale zato při troše trpělivosti velmi slušnou šanci na větší ryby bychom doporučili Food Signal nebo C4 v kombinaci Damson&Squid Octopus. S těmito nástrahami se pod pálavskými vrchy nachytala také velká řada parádních ryb.

Ideální je podle našeho názoru zvolit dva druhy boilies – jedno atraktivnější, jedno selektivnější. Tak budete připraven na všechny potenciální okolnosti.

Hodně štěstí pod Pálavou!

#263 13. 8. 2009 Centurion 2000

Petr: Jeste jednou zdravim,reaguji na otazku c.252,kterou jsem vam psal.jen doplnuji udaje o montazi na ktere jsem v otazce zapomel a za to se omlouvam.Mouthsnagger samozrejme pouzivam a delku vlasu mam cca 3,5cm.Hacky Centurion 2000 pouzivam poprve z duvodu toho,ze jsem si nasel misto v blizkosti padleho stromu.myslel jsem(a stale myslim),ze jsou pro takove misto tyto hacky dobrou volbou.Jnak pouzivam hacky longshank-nailer.Samozrejme tyto hacky hned nezatracuji.Jen jsem nevedel cim to mohlo byt,ze se hacek zacal narovnavat(mozna vadny kus nebo serie).Kazdopadne je budu testovat dal a pokud se chyba opakovat nebude budu spokojen.Nakonec,kapr skoncil na brehu i po tehle deformaci hacku.Byl chycen za horni cast tlamky v celkem tvrdem miste,takze mozna proto ta deformace.Uvidim jak dopadne pristi lov.Ale doufam ze dobre,prozoze se mi tyto hacky i pres to libi.

Nikl Team

Dobrý den Petře, tohle je zajímavá informace i pro nás. I když to může znít zvláštně, možná právě takovéto zvláštnosti jsou tím, co je na rybařině tak zajímavé. Můžete dělat všechno stále stejně, teoreticky dobře a najednou Vám všechno přestane fungovat – ryby začnou sbírat opatrně, začnou rovnat háčky, vypínat se… a jse zase ne úplném začátku. Tohle je věc, která se stává i nám. Nikdy si nemůžete být zcela jistý svým výsledkem… Rozhodně doufáme, že tento problém byl nějakou shodou náhod a nadále se Vám tohle nebude opakovat a podaří se Vám do podběráku dovést bez problémů i mnohem větší kapry :-) Každopádně děkujeme za zajímavou informaci a budeme velmi rádi, pokud se s námi podělíte o další vývoj situace. Držíme palce!

«« předchozí 1 2 3 1063 1064 1065 1066 1067 1088 1089 1090 další »»