Poradna

Vítejte v poradně Nikl Teamu

Máte-li jakoukoliv otázku z oblasti kaprařiny, Nikl Team Vám na tomto místě pomůže nalézt odpověď! V případě, že nenajdete podobný dotaz v archivu poradny, položte nám novou otázku.

Pokud v nás vložíte svou důveru a rozhodnote se u nás nakupit, naleznte veškerý sortiment určený pro lov kapra v sekci Kaprařina.

Chci poslat dotaz

#262 13. 8. 2009 Obalování těstem při lovu na panáčka

noriss: brej den,chcel by som sa spytat ked davam na panacka boili 24+plavacku,je lepsie obalit v ceste len potapavu gulicku,alebo obe boili,dakujem.

Nikl Team

Dobrý den norissi,

obě možnosti obalování nástrahy při chytání s panáčkem jsou možné. Kluci z Imperial týmu obalují svoje panáčkové nástrahy jejich těstem Powder+Liquid celé – tedy i s plovoucím boilies. My naopak většinou obalujeme boilies těsty pouze spodní kuličku boilies. Je to ale v podstatě jen věc zvyku. Obě varianty Vám budou fungovat a nachytáte s nimi kapry. Uvedeným příkladem jsme pouze chtěli ilustrovat, že oba způsoby obalení jsou spolehlivě funkční. Hodně štěstí!

#261 13. 8. 2009 Úspěšná motnáž Karla Nikla z videa na MRKu

Zdeněk Stach: Dobrý den začínám chytat na boilies a zaujala mně montáž kterou sem viděl na videu lov kapru v extremnich podmínkách. Pokud mužete pošlete mi prosím foto a názvi jednotlivích součástí montáže,chci si je u vás koupit ale nevím co si mám objednat. Za odpovjeď vám předem děkuji Z. Stach OLOMOUC.

Nikl Team

Dobrý den Zdeňku,

Karel na uvedeném videu Karel použil montáž následujícího složení:

koncový vlasec Shock it 0,60mm

bezpečnostní montáž Snag clip system 50lbs

Připravená tuhá část návazce z fluorocarbonu Clearwater Stiff combi link boom 16,5cm 50lbs

Koncový návazec ze šňůrky Smooth 25lbs

Háček Longshank Nailer vel. 6

Vlasové rovnátko transparentní Mouthsnagger

Vlas přivázaný na kroužku jezdícím mezi zarážkami Ring kit

Tohle je přesně sestava, kterou Karel při natáčení videa používal.

Pokud byste potřeboval ještě něco upřesnit, rádi pomůžeme!

#260 13. 8. 2009 Zvýšení odolnosti vysušeného boilies?

Aleš: Dobrý den chtěl bych se zeptat jak zamezit rozpustnosti boili,které je vysušené na kámen ale ve vodě nevydrží déle jak 20h.děkuji

Nikl Team

Dobrý den Aleši, Váš problém s nedostatečnou výdrží nastraženého boilies, které je přitom na kámen vysušené je velmi zajímavý. V zásadě jsou dvě možnosti, čím to může být způsobeno.

1, Vaše boilies je svým složením rozpustné a rozpadá se velmi rychle. Ihned jak vysušená kulička do své struktury natáhne vodu, začne se postupně rozpadat a rozpouštět. Teplá voda v letním období tomu napomůže, a tak po 20ti hodinách Vaše nástraha zmizí z vlasu.

2, Vaše nástraha je vystavena enormnímu tlaku nechtěných malých ryb, které soustavně atakují nastražené boilies a ukusují z něj malé kousky do té doby, dokud jej nezlikvidují úplně. Typickými vetřelci, kteří umí takto potrápit jsou cejni, sumečti američtí a raci.

Třetí možnost je samozřejmě kombinace bodu 1, a 2, Ať už je Váš problém způsoben kteroukoliv možností, elegantním řešením pro Vás bude navlečení ochranné sršťovací trubičky Rap-it, kterou ochrání svou nástrahu jak před příliš rychlým rozpadem, tak pře útoky drobných ryb.

Ať tato zvláštní vychytávka působí sebevíc zvláštně, věřte, že skutečně funguje a dopomohla nám k řadě krásných ryb. Rozhodně doporučujeme její vyzkoušení. Ať je Váš problém způsoben čímkoliv, tímhle ho spolehlivě vyřešíte! Hodně štěstí!

00260_rap-it.jpg


#259 13. 8. 2009 Vodní sloupec bivaku Mack 2 Accurate

Tomáš: Dobrý den,chtěl bych se zeptat jaký vodní sloupec má bivak MACK2 Accurate?A zda-li bivak ošetřovat nějakým postřikem nebo penetrací.díky

Nikl Team

Dobrý den Tomáši,

výrobce bivaků Mack 2 neudává u svých bivaků číselnou hodnotu propustnosti vodního sloupce. I když řada konkurenčních značek má tato čísla na každé visačce svých bivaků, nemá podle nás takový údaj větší hodnotu než pouhé bezrozměrné číslo na kousku papíru. Za roky, co se věnujeme lovu kaprů nám rukama prošla už pěkná řádka rybářkého vybavení – včetně velké řady rybářských přístřešků a bivaků. A na základě toho můžeme s klidným svědomím tvrdit, že všechny bivaky Mack 2 – tedy včetně prémiového modelu Accurate – patří k tomu absolutně nejlepšímu, s čím jsme se doposud setkali. Materiál bivaku Accurate je velmi kvalitní a zásadním způsobem převyšuje jakost konkurenčích bivaků ve své cenové kategorii.

Rozhodně není třeba plášť bivaku ještě penetrovat nějakým impregnačním postřikem. Když si tento bivak prohlédnete na vlastní oči a osaháte si ho, rychle pochopíte, že se jedná o maximální kvalitu bez kompromisů!

#258 12. 8. 2009 repka

Samuel: je tento partikl vhodný na plošne krmení cílene pro trofejní kusy?

Nikl Team

Dobrý den Samueli,

řepka je jednou z nejlepších partikových návnad vůbec! Její velké přitažlivosti všichni rádi využíváme a pokud je potřeba zaujmout pozornost ryb na lovných místech, velmi rádi po ní sáhneme.

Dobře připravená řepka (zalitá vařící vodou, den odstátá) je přirozeně velmi aromatická a přiláká na Vaše místo spoustu ryb. Ne jen čistě velké kapry, ale samozřejmě i menší kapry a cejny. To ale ve spoustě situací není na škodu a vyvolání takovéhoto „rozruchu“ na Vašem místě je dobrý způsob, jak zaujmout pozornost velkých ryb.

U řepky je určitá perlička v tom, že čeští a slovenští kaprai jsou snad jediní, do tento partikl zná a používá. V zahraničí tuto plodinu vůbec neznají a vždy se velmi diví, jaký zvláštní partikl to ti češi máčejí :-)

Na řepku rozhodně nedáme dopustit. Především při delších výpravách na velké lokality má v kufrech našich automobilů pytel řepky svoje nezastupitelné místo!

#257 12. 8. 2009 krmne miesto

majo: Dobrý den, chcel by som sa spýtat mám miesto na volnej ploche kde sa nachadzaju viditelne prekážky v podobe kríkov nastrahu a navnadu chcem predkladat na toto miesto. Tieto prekážky maju rozlohu 3x3m mám dva druhy boiliesu a neviem teda či tam mám predkladat obidve montáže a pritom každa bude mat inu nastrahu a dokrmovat zasa dvomi nastrahami alebo mám najst ine miesto a nechat to len jednemu druhu boiliesu. Myslím že asi nebude dobre miešat dva druhy vzdialene 3m od seba a plošne krmit zasa iným z dvoch druhov ...
Ako sa s takýmto problemom vyrovnávate ked dajme sa dajme tomu chcete sustredit na taketo jedine miesto ...
Dakujem za radu v piatok tam idem :)

Nikl Team

Dobrý den Majo,

jednoznačně je mnohem chytřejí a strategičtější lovit jedním prutem ( jednou nástrahou) s jedním druhem boilies u jedné takové překážky. Rozdělte své nástrahy na dvě různá místa a snažte se prolovit větší oblast! Nejde ani tak o míchání svou druhů boilies na jednom místě, jako spíše o pokrytí větší plochy a více nadějných míst ve vodě.

Jednoznačně umístěte své nástrahy na dvě různá místa a vyčkejte, co se bude dít.

Přejeme hodně úspěchů a budeme se těšit na zprávu!

#256 12. 8. 2009 Jezero cassien

Vašek: Dobrý den,
Chtěl bych poradit ohledně jezera Cassien. Chystám se tam vyrazit příští rok ale rád bych věděl, jestli je potřeba nějaká rezervace, domluva míst,zakoupení povolenek atd.našel jsem spoustu článků ale nikde jsem bohužel nenašel tyto info. Ještě se chci zeptat, jestli se chytá na 2 nebo 3 pruty a kolik stojí týdenní povolenka. Moc děkuji za odpověď popř. nějaké další rady od Vás. Vašek.

Nikl Team

Dobrý den Vašku,

jezero Lac du Saint Cassien je státní vodou, nikoliv soukromým revírem. Tato svým způsobem dnes již „kultovní“ lokalita je pravděpodobně nejznámějším jezerem ve světě kaprařiny. Rezervace lovných míst na jezeře není nutná. Praxe na březích Cassienu je taková, že si zkrátka sednete na jakékoliv místo, které je volné a líbí se Vám. V určitých obdobích roku (především na jaře) se ale stává, že se party kaprařů na některých populárních místech střídají podle domluvy tak, že je prakticky nemožné se na tato místa dostat. Nikdy se ale nestane, že byste po příjezdu na Cassien nenalezl žádné volné lovné místo. Povolenky k lovu koupíte buďto v restauraci na břehu jižního ramene nebo v Optice (obchodu z brýlemi) naproti nedalekého nákupního centra. Kohokoliv se na místě zeptáte, rád a ochotně Vás nasměruje správným směrem. Na Cassienu se chytá na 4 pruty )jako na všech státních vodách ve Francii). Povolenku koupíte buďto 14ti denní za cca 30 Eur, nebo roční za cca 60 Eur.

Cassien je pro všechny kapraře velkou výzvou. Vodu s takto silným kouzlem budete hledat jen velmi těžko. Pokud se rozhodnete na Cassien vyrazit, uvidíte, že Vás tato nádherná lokalita velmi rychle doslova očaruje. Hodně štěstí!

#255 12. 8. 2009 Jaké jsou Vaše osvědčené typy háčků?

David: Dobrý den ,
chtěl bych se pouze zeptat, jestli máte nějaké opravdu horké favority co se týká háčků.Chytám většinou na koule kolem 18mm a používám klasickou montáž ( svlíkací šňůrka , bezuzlový návazec ) . Díky s pozdravem David

Nikl Team

Dobrý dne Davide,

každý z nás praktikuje trošičku jiný způsob lovu kaprů a vybíráme si každý takové typy háčků, které jsou pro náš styl lovu nejvhodnější.

Pokud bychom měli naše nejčastěji používané typy háčků zrevidovat napříč celým týmem, shodneme se na třech nejčastěji používaných modelech háčků.

1, Longshank Nailer vel. 6 a 8 – extrémně chytlavý vzor háčku, který ve své kategori nemá konkurenci. Na otevřených vodách (= vody s čistým dnem bez vázek) pravděpodobně nemůžete použít „jedovatější“ háček.

2, Cranked Hook vel. 6– zvláštní typ háčku, který je určený do extrémních podmínek s náročným podvodním terénem. I přes svou houžvnatost disponije tento vzor neuvěřitelně efektivní schopností zachytit se v tlamce kapra. Tento háček vřele doporučujeme používat ve spojení s vlasovým rovnátkem Mouthsnagger.

3, Centurion 2000 vel. 6 a 8 – klasický tvar robustního háčku určeného pro většinu rybářských situací. Velmi kvalitní drát, jedovatě ostrý hrot, perfektní zpracování. Oblíbená záležitost u většiny členů týmu.

Všechny tři zmíněné typy se velmi dobře hodí mimo jiné i pro vázání jednoduchých návazců s použitím svlékací šňůrky a bezuzlového vázání. Pro velikost boilies 18mm bude nejlepší volbou Longshank Nailer vel. 8 a případně Centurion vel. 8.

Přejeme hodně spolehlivě zaseknutých a podebraných kaprů!

#254 11. 8. 2009 Amino pelety imperial na Pálavě?

Petr: Dobrý den,jaké máte zkusenosti s aminopeletama od imperialu na palavských jezerech,hodi se do tohoto rocního období?Jde mi hlavne o krmeni,ale i pouziti jako nástrahy.Dekuji.

Imperial Team

Dobrý den Petře (jiří?),

aminopelety jsou velmi atraktivní a opravdu hodnotnou návnadou pro lov kaprů ve všech ročních obdobích. Osvědčují se nám na všech typech lokalit včetně Pálavských jezer. Letní období má pouze svá specifika pro použití pelet. Teplá voda výrazně urychluje jejich rozpad, což ovšem není na škodu. Je dobré mít na paměti, že pelety jsou pro kapry vždy nejvíce atraktivní ve chvíli, kdy se rozpadají. Proto je dobré vyzkoušet si například u břehu dobu jejich rozpadu v dané teplotě vody a podle toho je potom používat při lovu.

Amino pelety Imperial Baits jako nástrahu nepoužíváme, ale jako návnadu ji vynecháme opravdu jen málokdy!

Vyzkoušejte jejich použití i Vy a rychle poznáte, proč jsme si jejich použití tak oblíbili..

#252 11. 8. 2009 Centurion 2000

petr: Zdravim,mam dotaz ohledne hacku Centurion 2000.Je mozne aby se hacek pri zdolavani ryby narovnaval?Jiz pri prvnim zdolavani kapra se hacek roztahl o cca 0,5cm.Zakoupil jsem tyto hacky z duvodu velke pevnosti a pri prvnim pouziti se mi stalo tohle.A to se nejednalo o zadnou trofejni rybu.Byl to kapr 6,5kg!U hacku je popisek ze se nenarovnaji a ze jsou dost pevne,proto moje otazka.Dekuji za odpoved.

Nikl Team

Dobrý den Petře,

Vaše zkušenost s háčkem Centurion 2000 je pro nás opravdu překvapující. Sami tento typ háčku považujeme za jeden z vůbec nejhouševnatějších vzorů. S háčky Centurion jsme nachytali celou řadu opravdu velkých a velmi bojovných kaprů bez toho, aby se nám někdy stalo něco podobného.

Tím ale samozřejmě nezpochybňujeme to, co se Vám u vody stalo. Drtivá většina případů zdeformování (narovnání) háčku při zdolávání ryby je způsobena nikoliv nekvalitním drátem háčku, ale špatně zaseknutým háčkem.

V případě, že se Váš háček ve tlamce kapra nezachytí správně, ale jen za okraj, hrotu, může v takovém případě i běžný tah způsobit deformaci háčku. Pokud se Vám háček nezachytí v tlamce kapra správně, budete se s tímto problémem potýkat v podstatě u všech tvarů háčků.

Řešení Vaší situace bychom viděli v revizi složení Vašeho návazce. především bychom použili vlasové rovnátko (ať už vyrobené pomocí smršťovací hadičky nebo hotové rovnátko Mouthsnagger) a také prodloužit délku vlasu tak, aby okraj nástrahy byl od obločku háčku nejméně 1,5cm. V případě, že Váš návazec upravíte uvedeným způsobem, bude velmi pravděpodobně Váš problém vyřešen.

Přejeme hodně zdaru a rozhodně budeme rádi, pokud se nám ozvete a dáte nám vědět, jestli již vše funguje tak jak má.

«« předchozí 1 2 3 1064 1065 1066 1067 1068 1088 1089 1090 další »»